Alfrēda Rubika ceļš līdz jaunajai uzturēšanās vietai

No Barikadopēdija

Policijas bataljona leitnants Zigurds Aumeistars bija konvojā, kas pavadīja Alfrēdu Rubiku. Lūdzu Zigurdu atcerēties šo epizodi.

— Kāds bija jūsu uzdevums?

— Pēc prokurora komandas arestēt Alfrēdu Rubiku, viņu pavadīt uz apcietinājuma vietu, bet galvenais — atbildēt par viņa drošību.

— Vai tas nozīmē arī to, ka bija jāuzmana, lai viņš pats sev kaut ko neizdara?

— Arī tas. Ik brīdi vajadzēja apsvērt katru iespējamo viņa rīcību, piemēram, vedot pa kāpnēm, uzmanīt, lai aizturētais pēkšņi neizdomā pāri margām mesties šahtā.

— Kā viņš izturējās?

— Rubiks bija mierīgs.

— Vai ar jums runāja?

— Gribēja, bet konvojam ir aizliegts sarunāties.

 — Kā jūs uzņēma cilvēki pie centrālkomitejas durvīm? Man jūsu kolēģi stāstīja, kā viņiem nācies glābt kādu sievieti, kas metusi Rubikam ziedus un kuru pūlis pēc tam gribējis saplosīt.

— Mūsu uzdevums bija Alfrēdu Rubiku sveiku un veselu nogādāt līdz apcietinājuma vietai. Pūļa reakcija bija vispretrunīgākā: ziedi, kliedzieni, dauzīšana pa mašīnu. Un vēl — žurnālisti… Tas tiešām nebija viegli. Lielākā daļa mūs gānīja.

— Kurp jūs vedāt bijušo kompartijas līderi?

— Latvijas Republikas Prokuratūrā likumīgi un ar advokātu kolēģijas advokāta piedalīšanos notika Alfrēda Rubika pratināšana. Viņš atteicās atbildēt uz jautājumiem, jo, kā uzskatīja PSRS tautas deputāts, viņa persona ir neaizskarama un apcietināšanai neesot pamata. Viņš solīja pieteikt bada streiku un neparakstīt dokumentus. Pēc tam bija prokurora lēmums par Alfrēda Rubika pārvietošanu uz aizturēšanas vietu. Tad arī laikam viņš beidzot apzinājās savu stāvokli.

— Vai viņa sejā, rīcībā neparādījās bailes?

— Parādījās, bet nebūtu ētiski norādīt uz baiļu pazīmēm.

— Vai Rubikam bija iebildumi pret jūsu darbību?

— Mēs centāmies izturēties korekti, un viņš to arī atzina. Par to, lai pret mūsu uzvedību nevienam nerastos iebildumi, domājām jau centrālkomitejas ēkas ieņemšanas laikā. Solīdi, bez vardarbības pārbaudījām personīgās mantas, palīdzējām nodzēst tur sakurto «ugunskuru», kurā tika dedzināti dažādi materiāli utt.

— Kā uz jūsu ierašanos Rubika uzturēšanās vietās reaģēja apsardze?

— Bija jūtami uztraukušies, lūdza mūs uzkavēties, jo tas tiešām ir bezprecedenta gadījums.

 

Ina Birzule

 

PSRS kompartijas nu jau likvidētās Latvijas filiāles pirmais sekretārs Alfrēds Rubiks fiksēts brīdī, kad viņam sākas arestanta laiks. Vakars. 1991. gada 23. augusts.

Gunāra Janaiša foto («Literatūra un Māksla»)