Lietuvas Republikā

No Barikadopēdija

11. janvāris

Parlaments. Žurnālistiem — preses konference ar jauno Lietuvas Republikas premjerministru Albertu Šimenu. Jautājumi par iespējamo sadarbību ar austrumu kaimiņiem, ekonomisko reformu, cenu palielināšanu. Uz jautājumu, vai gadījumā, ja parlamentu mēģinās ieņemt padomju desantnieki, cilvēkiem, kas atrodas tā priekšā, tiks dota pavēle mierīgi izklīst, Šimena kungs atbildēja, ka šādas pavēles nebūšot.

Žurnālisti vēl nav paguvuši izklīst, bet Lietuvas Zemes aizsardzības departamenta direktors Audrius Butkevičs informē, ka pulksten 11.50 padomju armija ieņēmusi Zemes aizsardzības departamenta ēku. Lietoti šaujamieroči. Alītā ieņemta vietējā DOSAAF ēka. Esot informācija, ka vairākas bruņumašīnas un tanki virzās televīzijas torņa un Preses nama virzienā.

Parlamenta ēka atgādina cietoksni. Viļņas un visas Lietuvas iedzīvotāji — ārpusē, Zemes aizsardzības departamenta karavīri — iekšpusē. Gaisotne saspringta, nenoteiktības, nedrošības un apņēmības izjūta.

Pulksten 12.20. Parlamenta informācijas birojs paziņo, ka ieņemts Preses nams. Lietota asaru gāze, šaujamieroči, ir ievainotie.

Ap Preses namu stāv cilvēku tūkstoši. Durvis izlauztas, stikli izsisti, sienā — ložu atstātās pēdas. Bruņumašīnas, tanki. Stobri ir pavērsti pret Preses namu, tātad arī pret cilvēkiem. Preses nama vestibilā — desantnieku ķēde. Arī viņu automātu stobri gatavi „darbam".

Atgriežamies parlamentā. Zemessargi saņēmuši gāzmaskas, ieročus. Virzienā uz durvīm stiepjas četras ūdens šļūtenes. Zemessargi uz jumta izvieto kastes, kurās ir pudeles ar degmaisījumu. Zemessargi nostādīti ierindā. Komandieris dod 15 minūtes laika visiem, kas vēlas, pamest parlamenta ēku. Neredzu nevienu, kas to darītu. Zemessargi nodod zvērestu Lietuvas Republikai un tās prezidentam. Mācītājs Roberts Grigs svētī Lietuvas kareivjus.

Vītauts Landsberģis neveiksmīgi mēģina sazvanīt Gorbačovu un informēt par notiekošo.

Klīst baumas, ka parlaments tiks ieņemts naktī, kad nebūs vairs cilvēku tūkstošu, kas to aizsargā.

Vakarpusē ir aptuvenas ziņas par septiņiem ievainotajiem.

Vakarā "Laiks" informē Padomju Savienību par cilvēku nevajadzīgo nervozitāti Lietuvā un par «taisnīgajām darbaļaužu prasībām" pret republikas valdību.

No rīta parlaments vēl dzīvo. Dzīvo arī Lietuva.

Saprotu, ka tad, kad iznāks mūsu laikraksts, Lietuvā jau būs noticis ļoti daudz kas cits…

Ieva Zvīdre

(Viļņa-Rīga)