Latvijas deputātu sapulce

No Barikadopēdija
[[CN19900424|]]
Latvijas visu līmeņu padomju deputātu sapulce Rīgā, 1990. gada 21. aprīlī, «Daugavas» stadionā

21. aprīlī notikušās visas Latvijas tautas deputātu sapulces dalībnieki apliecināja deputātu korpusa apņēmību iegūt brīvību. Sapulce notika «Daugavas» stadionā Rīgā pēc Latvijas Tautas frontes iniciatīvas un ar Latvijas PSR Augstākās Padomes Prezidija atbalstu. Tās mērķis bija pēc iespējas pilnīgāk izzināt tautas gribu un darīt to zināmu republikas jaunās Augstākās Padomes pirmās sesijas dalībniekiem. Sesija sāks darbu 3. maijā. Deputāti aicināja parlamentu pieņemt enerģiskus, taču pārdomātus politiskus un tiesiskus lēmumus Latvijas valstiskās suverenitātes atjaunošanā, izvairīties no nodevības attiecībā uz Lietuvu un Igauniju.

Stadionā bija sapulcējušies 8086 visu līmeņu deputāti — no ciemu padomju deputātiem līdz PSRS tautas deputātiem. Klātesošos uzrunāja deputāti Imants Ziedonis, Māris Rudovskis, Anatolijs Gorbunovs, Indulis Ozoliņš, Ivars Godmanis un Romāns Apsītis. Viņi visi atbalstīja neatkarības un suverenitātes atjaunošanas ideju, apliecināja nesatricināmu apņemšanos iet pa Baltijas ceļu līdzās Lietuvas un Igaunijas tautām.

Sapulcē tika pieņemts aicinājums Latvijas PSR Augstākajai Padomei un tautai darīt visu iespējamo, lai ar demokrātiskām un nevardarbīgām metodēm panāktu Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanu. Par aicinājumu tika nodotas 8003 balsis, pret balsoja 41 deputāts, atturējās 43 deputāti. Tika pieņemta arī rezolūcija par atbalstu Lietuvai un Igaunijai, kurā apliecināta solidaritāte ar šīm republikām, kas stingri nostājušās uz neatkarības atjaunošanas ceļa.

Galavārdā LTF priekšsēdētājs Dainis Īvāns brīdināja, ka deputātiem priekšā ir grūts un sarežģīts ceļš līdz pilnīgai Latvijas neatkarības atjaunošanai, ko ietekmēs ne vien pagaidām labvēlīgā iekšpolitiskā situācija Latvijā, bet arī stāvoklis kaimiņrepublikās un visā Padomju Savienībā. Centra attieksmi pret Latvijas neatkarības atjaunošanu D. Ivāns raksturoja kā negatīvu. Tautas frontes līderis aicināja deputātus būt stipriem kā klintij. Pēc viņa vārdiem, ceļš uz brīvību nav iedomājams bez gara stingrības un nelokāmas apņemšanās pārvarēt šķēršļus.

Ē. Kehris unP. Maņko,

LETA korespondenti