Ekskomunists Ojārs Potreki: «Neko valstisku Rubikam nevarēs inkriminēt...»

No Barikadopēdija
Komunisti izvācas…

23. augusts. Pulkstenis ir 11.00. Apmēram pirms pusstundas Latvijas Republikas Augstākā Padome pieņēmusi lēmumu par Latvijas Komunistiskās partijas antikonstitucionālo darbību Latvijas Republikā. No LKP centrālkomitejas ēkas Elizabetes ielā 2 nāk ārā cilvēki ar «diplomātiem», somām, tīkliņiem. Komunisti izvācas. Katra «rokas bagāžu» pārbauda Latvijas Republikas policisti. Tiem, kas strādājuši šajā ēkā, atļauts iznest tikai personiskās mantas un nenozīmīgas mantas, kas nebūs svarīgas izmeklēšanai. Savu puišu darbību vada LR Iekšlietu ministrijas atsevišķā patruļdienesta bataljona komandieris Juris Vectirāns. Šeit ir arī LR AP deputāts Odisejs Kostanda un Tālavs Jundzis.

Vestibilā ienācis LKP CK sekretārs Ojārs Potreki, kurš protestē, ka apskata arī viņa somu. Patiešām, tajā neatrod neko «politisku», un īpašnieks var to saņemt atpakaļ. Tālavs Jundzis atgādina Ojāram Potreki, lai viņš vēl neatstāj LKP CK ēku. Kopā ar sekretāru dodos uz viņa kabinetu, jo viņš piekritis sniegt interviju. Diktofonu ieslēdzu pulksten 12.05.

Ojārs Potreki:

— Vispirms gribu pateikt, ka vakar (ceturtdien — J. D.) iesniedzu dokumentus LKP CK birojam, ka es aizeju no centrālkomitejas sastāva, no biroja sastāva un no sekretāra amata, kā arī izstājos no Latvijas komunistiskās partijas. Šorīt to visiem darbiniekiem paziņoja sekretariāts.

— Kā jūs vērtējat LR AP šārīta lēmumu par LKP?

— Es uzskatu, ka tas nav īsti demokrātisks lēmums. Ja mēs runājam par demokrātisku valsti, visām politiskajām partijām ir tiesības darboties, cilvēkiem ir tiesības paust savus uzskatus. Manuprāt, šā sastāva LKP CK birojs, kas vienmēr aizstāvējis pozīciju par Latvijas atrašanos lielvalsts — PSRS — sastāvā, citus pasākumus, ko varētu vērtēt kā darbību pret I atvijas neatkarību, nav veicis. Man nav tādu datu, lai teiktu, ka kāds no šiem cilvēkiem ir bijis, tā teikt, prettautisks vai izdarījis kādus noziegumus. Aizstāvēt ideju būt lielvalsts sastāvā, manuprāt, nav noziegums.

— Jūs esat pilnvarots parakstīt aktu par šīs ēkas, tajā atrodošās mantas nodošanu. Kāpēc tieši jūs? Turklāt — pēc izstāšanās.

— Es saņēmu pilnvaru, ka es, kaut arī izstājies, pārstāvu šos īpašumus. Cilvēki man uzticas, un es kā profesionāls ekonomists spēšu dot adekvātu vērtējumu — var jau dažādi pieņemt un dažādi uzrakstīt… Paredzu jūsu nākamo jautājumu — par partijas mantas slēpšanu sakarā ar šo manu pienākumu. Es par to uztraucos vismazāk — ne jau tā notiek slēpšana, ka kādam dod pilnvaru un liek aizstāvēt intereses.

— Kur šobrīd ir LKP CK augstākie vadītāji?

— Nākot te iekšā, mēs kāpnēs redzējām otro sekretāru. Pusdivpadsmitos mums šeit bija sēde, kurā bija visi. Sēdi vadīja Alfrēds Rubiks.

— Varbūt Alfrēds Rubiks nepiedalās īpašuma nodošanā, lai izvairītos no kādiem incidentiem?

— Es par viņu neko negribu teikt.

— Jautāšu konkrētāk — kā jums šķiet, vai viņu tiesās?

— Nezinu. Viss atkarīgs no demokrātiskā procesa. Es maz zinu par Rubika darbu, īpaši par to neinteresējos, un viņš arī nejaucās manās lielās.

— Kā jūs uzskatāt, vai pēc šā LR AP lēmuma LKP turpinās darbu pagrīdē?

— Lai viņi darbojas, ja grib. Es esmu izstājies, un tā nav mana kompetence. Es tur nedarbošos.

— Kāda, jūsuprāt, būs PSKP attieksme pret LKP pēc notikušā? Vakar preses konferencē Mihails Gorbačovs īpaši pieminēja Rubiku. Varbūt tās būs konkrētas sankcijas personiski no Gorbačova?

— Neko valstisku Rubikam nevarēs inkriminēt vienkārša iemesla dēļ — viņš neatradās valstiskās struktūrās, viņš bija opozīcijas līderis. Šajā, hm, pasākumā viņš nevarēja darboties kā valsts darbinieks. Divu AP deputāts — tas ir pārāk maz, jo varas institūtu viņa rokās nav. Viņš var iet pie mikrofona, aicināt, izteikt savu viedokli. Ja mūsu demokrātiskais process aizies tik tālu, ka tiesās arī par t0…

— Kāds ir jūsu viedoklis par tuvākajā laikā gaidāmo LR AP deputāta mandāta atņemšanu un apsūdzības izvirzīšanu Rubikam?

— Tas ir izmeklēšanas jautājums — mandātu var atņemt, ja kaut kas ir pierādīts.

— Kāda, jūsuprāt, būs Rīgas OMON turpmākā darbība un kāds būs šīs vienības liktenis?

— Viņus atbruņos.

— Kas?

— Nezinu, bet lēmums var nākt gan no Latvijas, gan Maskavas, varbūt pat vienlaicīgi. Taču man nav bijis ne mazākā kontakta ar šo vienību, tāpēc es neko nevaru teikt par šāda lēmuma realizāciju.

— Jūs no kompartijas izstājāties tikai vakar, kad ārkārtējā stāvokļa komiteja Maskavā jau vairs nedarbojās. Ko jūs darījāt no pirmdienas līdz trešdienai?

— Visas trīs dienas biju šeit, LKP CK ēkā, un kā vienmēr nodarbojos ar saviem tiešajiem uzdevumiem, kas saistīti ar akciju apvienības «RHL» vadību. Visu šo gadu šajā ēkā esmu strādājis, lai stabilizētu Latvijas Republikas tautsaimniecību, konkrēti — izveidojot šo apvienību.

— Vai nav pārāk pretrunīgi — darbs Latvijas Republikas tautsaimniecības labā un darbība Latvijas kompartijā, kas neatzīst 1990. gada 4. maija Neatkarības deklarāciju?

— Es neredzu lielu pretrunu. Manuprāt, tautas labklājība, valsts varenība un arī Latvijas ekonomiskais spēks ir saistīts ar tautsaimniecības sfēru kvalitatīvu darbu. Manuprāt, esmu ieguldījis lielu darbu tautsaimniecības stabilitātes radīšanā, tas iespaidos tautsaimniecības sistēmu arī turpmākajos gados.

— Kā jūs komentētu versiju, ka komunisti varas krīzes laikā cenšas sagrābt ekonomisko varu, lai atkal varētu sev radīt varas monopolu?

— Es uzskatu, ka tā nav īpaši gudra doma. Var jau būt, ka kādam ir tādas idejas, bet katrā konkrētajā gadījumā jāvērtē konkrētie izpildītāji, jāskatās, ko viņi prot.

— Vai vēl kāds bez jums no Latvijas kompartijas vadītājiem ir izstājies no kompartijas?

— Nē.

***

Dažas stundas vēlāk preses konferencē Augstākajā Padomē Tālavs Jundzis gan teica, ka no kompartijas izstājies arī Alfrēds Rubiks, kurš, sašutis par Gorbačova nodevību, grib veidot jaunu kompartiju. Tomēr viņš neuzskata, ka būtu kaut ko noziedzies. Virs kompartijas ēkas sarkanais karogs nolaists, uzvilkts sarkanbaltsarkanais, kompartijas plāksne pie ieejas noņemta, komunistu mēģinājumi sadedzināt dokumentus dažās CK telpās bijuši neveiksmīgi. Cilvēki nikni, bet gandarīti stāv pie nu jau bijušās kompartijas ēkas. Ko atliek darīt Rubikam savā kabinetā? Viņš kopā ar vēl dažiem uzticamiem biedriem dzer minerālūdeni. Un gaida. Jā, nu jau situācija mainās pa minūtēm.

(23. augustā pulksten 16.)

 

Jānis Domburs

(«Atmoda»),

speciāli «Latvijas Jaunatnei»