LTF Domes valdes paziņojums

No Barikadopēdija

Š. g. 14. un 15. maijā Rīgā Latvijas Republikas Augstākās Padomes sesijas darba laikā karavīru un civiliedzīvotāju grupas vardarbīgi mēģināja ielauzties Augstākās Padomes ēkā un to ieņemt.

14. maijā viens no tādiem izrāvumiem, kas «noslaucīja» milicijas pirmo aizsargķēdi, tika apturēts jau pie ieejas parlamentā.

15. maijā akcija, uz kuru iepriekšējā dienā savās lapiņās aicināja Republikāniskā Interfrontes padome, atkārtojās ar jaunu spēku. Kā noskaidrojās, tajā piedalījās Birjuzova vārdā nosauktās Augstākās karaskolas kursanti un virsnieki, Rīgā izmitinātie Baltijas kara apgabala virsnieki — formas tērpos un pārģērbti civiltērpos, kā arī ADKP un streiku komitejas grupas. Uzbrucēju rindās bija ne mazums cilvēku, kuri atradās uzbudinātā alkohola reibuma stāvoklī.

Dienas vidū huligānisko grupu spiediena dēļ uz laiku pārtrauca sesijas sēdi. Notika konfrontācija ar miliciju un speciālā uzdevuma milicijas vienību, un, kas īpaši uztrauc, atsevišķās vietās izcēlās arī kautiņi. Cieta cilvēki.

Gods kam gods, Iekšlietu ministrijas darbinieki un speciālās vienības atvairīja uzbrukumu Augstākās Padomes ēkai. Tāda agresīva rīcība tajā pašā laikā notika Tallinā pie Igaunijas valdības nama, kur uzbrucējiem izdevās iekļūt Igaunijas parlamenta ēkā. Tikai tautas masas, kurām palīdzību lūdza Igaunijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs E. Savisārs un kas sapulcējās pie valdības ēkas, izklīdināja huligānu pūli.

Nākas atzīmēt, ka abi incidenti Rīgā un Tallinā notika tūlīt pēc PSRS Prezidenta Dekrēta par to, ka abu republiku neatkarības akti, kas atjaunoja neatkarību d e   i u r e, ir spēkā neesoši. Dekrēts it kā atraisīja rokas ultimātu, streiku un provokāciju iniciatoriem.

Sakarā ar incidentiem 14. un 15. maijā pie Latvijas Republikas Augstākās Padomes ēkas LTF Domes Valde paziņo:

1. Latvijas Tautas fronte ir apņēmības pilna nodrošināt normālus darba apstākļus parlamentam un kārtību Rīgā;

2. LTF uzstāj, lai republikas Prokuratūra nekavējoties uzsāk izmeklēšanu sakarā ar uzbrukumu Augstākajai Padomei un noskaidro tā iniciatorus. LTF gatava nodot Prokuratūras un izmeklēšanas rīcībā personīgās liecības un videomateriālus;

3. LTF cer, ka Baltijas kara apgabala vadība dos principiālu novērtējumu Augstākās kara skolas kursantu un Baltijas kara apgabala virsnieku līdzdalībai mēģinājumos izjaukt sesijas darbu, kā arī viņu dalībai sadursmēs;

4. LTF brīdina visus, ka gadījumā, ja atkārtosies uzbrukumi parlamentam un mēģinājumi graut kārtību republikā, LTF patur sev tiesības lūgt savus simtus tūkstošus piekritēju Rīgā un republikā aizsargāt likumīgi ievēlēto Augstāko Padomi;

5. LTF arī brīdina, ka pārmaiņu pretinieku vardarbība rīcībā var piespiest reģionālās frontes nodaļas sākt veidot pašaizsardzības vienības.