Komunisti nu grib sadarboties

No Barikadopēdija
Nezinīši…

Pēc ilgstošiem pūliņiem vakar vakarā «LJ» korespondente sazinājās ar LKP centrālkomitejas otro sekretāru Vladimiru Rimaševski. Tiesa gan, arī «LJ», tāpat kā V. Rimaševskis, nebija informēta, ka Alfrēds Rubiks to pašu vakaru sarīkojis preses konferenci. Tāpēc mūs interesējošos jautājumus pa tālruni uzdevām otrajam sekretāram.   

— Latvijas kompartija parakstījusi uzsaukumu tautai atbalstīt un pildīt ārkārtējā stāvokļa komitejas lēmumus. Vai par šādu atbalstu ir lemts LKP CK birojā vai plēnumā? Kas parakstījis šo dokumentu?

— Nē, nekas tāds nav bijis apspriests. Kas parakstījis, nezinu. Tas ir noticis mehāniski. Tā ir muļķība, un, iespējams, šo lietu izskatīs birojā, varbūt pat plēnumā.

— Pēc Alfrēda Rubika uzstāšanās preses konferencē pirmdien, radās iespaids, ka kompartija nostājusies pučistu pusē, jo atbalsta ārkārtējā stāvokļa ieviešanu Latvijā. Vai kompartija sadarbojās ar militāristiem?

— Nē, kompartija nav atbalstījusi šos notikumus. Rubiks nav visa kompartija. Ar militāriem formējumiem nesadarbojāmies un to rīcību nekoordinējām, viņi paši darbojās. Zvanu līmenī sazinājāmies ar Kuzminu. Viņš arī teica, ka pildot pavēli. Un kāda gan partijas vaina, ka pēkšņi no rīta uzzinām — karavīri paziņojuši par ārkārtējo stāvokli?

— Vai jūs piedalīsieties sarunās ar Latvijas Republikas valdību un Augstāko Padomi par kompartijas īpašumu pāriešanu Latvijas Republikas pakļautībā?

— Mēs vienmēr esam bijuši par šādām sarunām.

— Ja kompartijas darbību Latvijā aizliegs, ko darīsiet?

— Kāpēc gan būtu jāaizliedz? Tā ir tāda pati sabiedriski politiska organizācija, kā citas.

— Bet Alfrēds Rubiks pirmdien arī runāja par, viņaprāt, nevēlamo organizāciju aizliegšanu. Turklāt tika izteikti draudi dažiem Augstākās Padomes deputātiem…

— Nevaru atbildēt par Rubika vārdiem. Nezinu, kuriem deputātiem ir draudēts.

— Kostandam, Dobelim un Īvānam.

— Nezinu par to. Man liekas, ka ar aizliegšanas metodēm nevajag strādāt. Bet, ja tiešām tā notiks, kompartija strādās. Tāpat strādās.

— Vai kompartijai nevajadzētu birojā vai plēnumā tomēr dot vērtējumu pirmā sekretāra izteikumiem un nostājai? Varbūt pat nomainīt tās vadību.

— Nē, pagaidām nav iemesla. Ir beidzot jāsāk strādāt, domāt par Latviju, par ražošanu. Visiem mums jāiet kopā.

M. Miķelsone

 

P. S. Pēc šīs sarunas Maskavas tālrāde saka translēt Mihaila Gorbačova preses konferenci. PSRS prezidents pieminēja arī Alfrēdu Rubiku, kas viens no pirmajiem centies apliecināt savu padevību ārkārtējā stāvokļa komitejai. Šķiet, ka Alfrēdam Rubikam pēc šiem notikumiem siltas vietiņas nebūs ne Latvijā, ne Maskavā.

***

Savukārt Latvijas PSR prokurors Valentīns Daukšis «LJ» informēja, ka prokuratūra turpina savu darbu. Šajās trijās dienās prokuratūrai arī neesot bijis vairāk informācijas par notikumiem — viņi to guvuši tāpat kā citi, proti, no masu informācijas līdzekļiem.

Kā teica prokurors, saukt pie atbildības apvērsuma organizētājus Latvijā nav pamata, jo ārkārtējā stāvokļa komiteja te nav tikusi izveidota, darbojies militārais štābs.

Prokurors teica, ka ir ierosināta izmeklēšana par 19. augusta vakara notikumu Rīgā, netālu no Centrālās dzelzceļa stacijas, kur mikroautobusā nošāva cilvēku.

 

M. M.