«Dar' man tēv(i)s... lielo maku!»

No Barikadopēdija
Uz skolu pošoties

Laikā, kad tik bieži pieminam aizgājušo gadu senās tradīcijas, nu īsti vietā būtu arī dziesma par tēva darinātajām pastaliņām un mātes šūdinātajiem svārkiem. Teju, teju būs klāt pirmā skolas diena, tādēļ ar interesi iegriezāmies «Bērnu pasaulē» — Latvijā lielākajā skolēnu preču pārdotuvē, kur, kā aizvien augusta nogalē, neskatoties uz politisko «karuseli», norūpējošos vecāku pūlis cer iegādāties visu skolai nepieciešamo.

Nebūtu īsti godīgi teikt, ka «Bērnu pasaules» plauktos svilpotu caurvējš. Ir burtnīcas, grāmatvāki, zīmuļi un lineāli… Arī apavu un apģērbu nodaļās redzamas preces. Vienīgi to izskats un cenrādis liek domīgi šūpot galvu. Varbūt tomēr izdevīgāk būtu atcerēties tik sen aizmirstos pastaliņu darināšanas noslēpumus? Tā, piemēram, starp apšaubāmas kvalitātes sandalēm, kuru cenas nav zemākas par 30 rubļiem, īpaši izceļas 36. izmēra balles kurpītes. Varbūt devītklasniecei tās pirmajā skolas dienā tiešām sagādātu svētku izjūtu, tikai to cena — 375 rubļi — atgādina par vecāku sūrajām darbadienām.

Taču iztiksim bez «šika». «Bērnu pasaulē» var nopirkt arī zilos skolas formastērpus. Nezinu, vai latviešu skolās tos vēl kāds valkā, taču, ja vēlaties tos iegādāties, tad ņemiet līdzi 94 rubļus par 42. izmēra kostīmu, 103 rubļus — par 44. izmēra formas kleitu.

Kāda māmiņa ar meitu dziļdomīgi aplūkoja visai izskatīgus ķiršbrūnus rūtotus svārkus, cena — 97 rubļi. Blakus redzamā vilnas kleita, kas arī būtu piemērota rudenīgajām skolas dienām, maksā 238 rubļus. Cenšos izrēķināt, vai vecākiem piešķirtā kompensācija spēj segt visus izdevumus. Ar rēķināšanu iet kā pa akmeņiem, jo, piemēram, burtnīcas cena pieaugusi deviņkārtīgi — kādreiz maksāja divas, tagad — astoņpadsmit kapeikas. Lētākā pildspalva — 99 kapeikas. Viena biezā klade — rublis 40 kapeikas. Skolas soma — 28 rubļus. Pusaudžu mēteļi nopērkami par 170 līdz 250 rubļiem.

Taču nevar teikt, ka ekonomika stāv patālu no politikas. «Bērnu pasaulē» ir arī pavisam lētas preces. Tā, piemēram, balta blūze komplektā ar ziliem svārkiem vai īsajām biksēm maksā no 11 līdz 13 rubļiem. Audums kā audums, tikai ar ideoloģisko «slodzi», jo tas ir pionieru formastērps.

Ka jau bērnu valstībā, šai tirgotavā dažbrīd norit pa dzidrai asariņai. Nav viegli bērnu vecākiem, maciņa saturu kontrolējot. Ja reiz iegādāti skolas piederumi, tad «lelles, sveikas palieciet…» Daudziem dēliem un meitām gribot negribot būs jāsamierinās ar pagājušajā rudenī pirkto kleitu vai biksēm, kuru apakšmalas pagarināšana ļaus noslēpt pa vasaru klāt nākušos auguma centimetrus.

Jā, var jau gausties par dzīves dārdzību, bet tas neatrisinās ekonomisko situāciju. Taču vienu gan nesaprotu: vai tiešām nu nekādi nav iespējams godprātīgi ražot bērniem domātās preces, nevis kaut ko sadiegt vai salīmēt pa roku galam? Ja neticat, aizejiet, paskatieties uz bērnu apaviem…

 

"Bērnu pasaulē" iegriezušies

Vineta Vizule

un Jānis Eglis (foto)