ASV viceprezidents par pārbūvi Padomju Savienībā

No Barikadopēdija

Ņujorka (TASS). Intervijā televīzijas sabiedrībai ABC ASV viceprezidents D. Kveils norādīja, ka viņš, tāpat kā prezidents Dž. Bušs, vēlētos, lai pārveidojumu politika Padomju Savienībā būtu sekmīga. «Gorbačovs sāka reformas,» sacīja D. Kveils. «Mēs vēlamies, lai viņam veicas. Tomēr viņam paredzams grūts ceļš.»

Atbildot uz jautājumu, kāda ir Savienoto Valstu attieksme pret separātiskajām kustībām Padomju Savienībā, viceprezidents atzīmēja: «Priekšsēdētājam Gorbačovam ir jāatrisina nopietna problēma. Un ne jau mums viņam jāsaka, kā rīkoties šajā situācijā. Mēs atbalstīsim mierīgos protestus un tos cilvēkus, kas vēlas izteikt savu viedokli. Tas pilnīgi atbilst atklātumam. Taču, kad jūs pārkāpjat šīs robežas un sākat runāt par teritoriālo integritāti un tā joprojām, tad, domāju, mums nevajadzētu nodarboties ar robežu nospraušanu vai grozīšanu. Mēs negribam šajos jautājumos iejaukties.» Vienlaikus viņš uzsvēra, ka «ASV nekad nav atzinušas Igaunijas, Latvijas un Lietuvas iekļaušanu Padomju Savienības sastāvā».

Intervijas gaitā tika skarts jautājums par valdības spēka izmantošanu kārtības atjaunošanai tajos rajonos, kur situāciju sarežģījusi nacionālistisko grupējumu darbība. «Prezidents reiz teica, ka mums, protams, nepatīk lietot spēku, nepatīk vardarbība,» norādīja D. Kveils. «Administrācijas nostāja ir tāda, ka jāmēģina norobežot — un šai ziņā ir atšķirības — nacionālisms, mierīgie protesti un nacionālais naids. Tomēr acīmredzot ik reizi, kad kāds ir spiests izmantot spēku, tas ir nožēlas vērts.»