Latvijā

No Barikadopēdija

20. augustā Rīgā OMON vienība ieņēma republikas brīvprātīgo kārtības sargu štābu un atņēmusi štāba mikroautobusu. Līdz šim nav zināma tās šofera Jāņa Rudko un trīs kārtības sargu — Jāņa Kraukļa, Pētera Zvaigznes un Raimonda Rimšas — atrašanās vieta.

***

Kādam saulainās dienvidu republikas iedzīvotājam 20. augusta novakarē Rīgas centrā gadījies šāds piedzīvojums. Trīs pieklājīgi vīri palūguši viņu pagodināt milicijas bobikā sēdošo sabiedrību. Ērti iekārtojies aizmugures sēdeklī mūsu varonis negaidīti izdzirdis šādu komplimentu:

— Kāda jums lieliska ādas jaka un simpātiska zelta ķēdīte!

Turpinājums bijis šokējošs. Ar vārdiem «Vai tik tā nav jūsu?» dienvidnieka rokā iespiesta Makarova sistēmas pistole. Reizes trīs omonieši saņem noliedzošu atbildi. Taču galu galā dienvidnieks padevies. Omonieši savā īpašumā ieguvuši kārotās mantas, bet mūsu varonis izvairījies no pistoles iegādāšanās.

***

Jūrmalā 20. augustā desantnieki ielauzās policijas bataljona mācību ēkā Kauguros Jūrmalā un to izdemolēja. Par laimi, skolas direktors Atis Meibergs jau iepriekš no mācībām bija atbrīvojis puišus, tāpēc cilvēku upuru nav.

Atim Meibergam nezināmi cilvēki zvanījuši uz mājām un draudējuši.

***

21. augustā Rīgas pilsētas padomes ēkā divu pulkvežu pavadībā ieradies Rīgas komandants ģenerālmajors Duduika. Viņš pavēlošā tonī parādījis, ka pilsētā jāatjauno normāla transporta kustība, jo «cilvēkiem taču vajagot tikt uz darbu». Pogainais vēl paziņojis: ja dispečeri nelaidīšot vagonus maršrutos, kaitnieki tikšot arestēti.

***

Četras ēteriskas būtnes armijniekiem laipni uzsmaidot, apmeklējušas televīzijas ēku. Tur valda haoss, viss izvandīts, sagāzts. Armijnieki nav aizmirsuši par suvenīru iegādi. Piemēram, labvakariešiem pazudis televizors, videomagnetofons un tālrunis — automātiskais atbildētājs.

***

Apmēram pulksten 12 ieņemts LNNK birojs. Akciju veica omonieši. Izdemolētas telpas, cietuši vairāki cilvēki.

***

Visā Baltijā šobrīd koncentrēti apmēram 800 000 karavīru.

***

Latvijas Republikas Pilsoņu kongresa Latvijas komiteja joprojām darbojas. To uzzinājām vakar pusdienlaikā piezvanot LK pēc grautiņa LNNK mītnē.

Latvijas Komiteja pieņēmusi aicinājumu, kurā izteikts atbalsts 21. augustā izsludinātajam vispārējam politiskajam streikam. Komiteja aicina tautu aktīvāk iesaistīties streikā un turpināt to līdz brīdim, kad būs panākta vienošanās ar PSRS par Latvijas pilnīgu deokupāciju un dekolonizāciju.

Aicinājumā vēl teikts: «Ar armijas atgriešanos bāzē okupācija nebeigsies. Kamēr Latvijā saglabāsies padomju militārā klātbūtne, jebkura neatkarības deklarācija būs fikcija.»

***

21. augustā Rīgā, Doma laukumā, netālu no Latvijas Republikas Augstākās Padomes un radiokomitejas ēkām, sapulcējās vairāki simti cilvēku. Pulksten 13 laukumā iebrauca pieci bruņutransportieri ar cilvēkiem armijas formastērpos un melnās beretēs. Viņi pieprasīja visiem atstāt laukumu, pretējā gadījumā tikšot lietots spēks. Omonieši laida darbā stekus un asaru gāzes granātas. Tā kā pēc šādām akcijām mierīgie iedzīvotāji neizklīda, bet gan centās runāt ar bruņutransportieru komandām, izdalīt tiem laikraksta «Diena» krievu izdevumus, pēc nepilnas stundas bruņumašīnas laukumu atstāja. Pēc Veselības aizsardzības ministrijas datiem Doma laukumā cietuši 11 cilvēki, kuriem sniegta medicīniskā palīdzība.

***

Pulksten 12.40 izveidota Latvijas Republikas vispārējā politiskā streika koordinācijas padome. Tās darbā piedalās Augstākā Padome un valdība, LTF un strādnieku kolektīvu pārstāvji.

***

No Latvijas Patērētāju biedrību savienības saņemta informācija, ka Rīgas veikalos tiekot ievests degvīns — vairākas kravas mašīnas. Toties Centrālā tirgus noliktavas tiekot tukšotas. Produkti tiekot pārkrauti armijas furgonos.

***

Rēzeknē par streiku paziņojuši ražošanas apvienības «Latgales konservi», meliorācijas sistēmu pārvaldes iecirkņa un mežrūpniecības saimniecības darba kolektīvi. Elektroinstrumentu rūpnīcā stāv divi konveijeri, streiko vairākas brigādes. Administrācija piedraudējusi streikotājas atlaist no darba. Pēc neprecizētiem datiem, streikam pievienojušies atsevišķi slaukšanas iekārtu rūpnīcas cehi un daži rūpniecības preču veikali, toties pārtikas veikalos pārdošanā parādījušies gaļas konservi par 5 rubļiem, tie jau sen nav redzēti Rēzeknes veikalos.

***

21. augustā darbu bija pārtraukuši Ogres trikotāžas ražotāji. 5 tūkstošus lielais strādājošo kolektīvs, ko veido vairāk nekā 30 tautību — pārsvarā latvieši, krievi, ukraiņi un baltkrievi —, tādējādi izteicis savu atbalstu Latvijas Republikas likumīgi ievēlētajam parlamentam un valdībai. Pilsētas lielākais uzņēmums, kas gadā realizē produkciju pāri par 400 miljoniem rubļu, ir morāli gatavs uz ekonomiskiem zaudējumiem.

 

Pēc LETA, BNS, AP preses centra un

«LJ» korespondentu ziņām