Baltijas valstis atgriežas Eiropā

No Barikadopēdija

  • Kā svētdien ziņoja Holandes Ārlietu ministrija, gaidāms, ka šonedēļ Eiropas Asociācijas valstu ārlietu ministri pulcēsies ārkārtas sesijā, lai apspriestu stāvokli Padomju Savienībā. Ministri apspriedīs arī Dānijas paziņojumu, ka tā gatavojas diplomātiski atzīt Latviju, Lietuvu un Igauniju. Kā izteicās Latvijas ārlietu ministrs Jānis Jurkāns, jebkāda Eiropas Asociācijas vilcināšanās atzīt Baltijas republiku neatkarību varētu dot nepareizu signālu cilvēkiem, kas ir pret atdalīšanos no Padomju Savienības. «Stingrās līnijas piekritēji pārgrupēsies un mēģinās dot atbildes triecienu, it īpaši Latvijā, kur liels procents iedzīvotāju ir stingrās līnijas piekritēji,» intervijā Lielbritānijas televīzijas sabiedrībai «Sky Television» teica J. Jurkāns, piebilstot, ka Latvijā vēl joprojām atrodas PSRS bruņoto spēku un VDK personāls. «Atzīšana veicinātu mūsu stabilitāti, kā arī stabilitāti Padomju Savienībā un Eiropā,» viņš teica.
  • Dānijas ārlietu ministrs Ufe Ellemans-Jensens jau 23. augustā nosūtījis Eiropas Asociācijas valstu ārpolitisko resoru vadītājiem vēstuli, kurā viņš aicinājis savus kolēģus atzīt Baltijas republiku neatkarību. Kā pirmo soli ceļā uz diplomātisko attiecību nodibināšanu ar Baltijas valstīm Dānija sūta turp savus oficiālos pārstāvjus. Vakar Rīgā ieradās Oto Borhs, lai sāktu atjaunot diplomātiskās saites.
  • Zviedrija Par Baltijas republiku neatkarības atzīšanu lems 29. augustā — Zviedrijas valdības sēdē.
  • Norvēģija pieņēmusi lēmumu par diplomātisko attiecību atjaunošanu ar Baltijas valstīm.
  • Beļģija cer, ka diplomātiskās attiecības ar Baltijas valstīm varēs atjaunot vistuvākajā laikā, teikts Beļģijas Ārlietu ministrijas komunikē.
  • Francijas valdības pārstāvis svētdien paziņojis, ka Parīze ir gatava nodibināt diplomātiskas attiecības ar Baltijas valstīm.
  • VFR ārlietu ministrs Genšers trešdienas VFR valdības sēdē nolēmis ierosināt izskatīt jautājumu par to, lai Vācija diplomātiski atzītu Baltijas valstis. Bonnā šodien jāierodas Latvijas, Lietuvas un Igaunijas ārlietu ministriem.
  • Japānas ministru kabineta ģenerālsekretārs Misodzi Sakamoto paziņojis, ka Tokija ir gatava atzīt triju Baltijas republiku neatkarību.
  • Argentīna svētdien atzinusi Lietuvas, Latvijas un Igaunijas neatkarību. Prezidents Karloss Menems devis rīkojumu ārlietu ministram dot norādījumus Argentīnas vēstniekam Padomju Savienībā pārstāvēt Buenosairesu triju Baltijas valstu galvaspilsētās.
  • ASV Aizsardzības ministrs Ričards Čeinijs svētdien izteica pārliecību, ka Savienotās Valstis drīzumā atzīs Baltijas valstu neatkarību.

 

Pēc LETA — Reuter — TASS