Pasaules valdību nostāja Lietuvas jautājumā

No Barikadopēdija

Austrālijas vēstniecības pārstāvis Vašingtonā paziņojis, ka Kanbera Lietuvas neatkarību atzinusi par likumīgu faktu.

Dānijas ārlietu ministrs sacīja, ka Dānija nekad nav atzinusi Baltijas valstu atrašanos PSRS sastāvā. Jau kopš 1921. gada tā atzīst Lietuvu tikai kā neatkarīgu valsti. Viņš izteica arī cerību, ka PSRS visdrīzākajā laikā atzīs Lietuvas neatkarību.

Norvēģijas valdība pagaidām nav nākusi klajā ar oficiāliem paziņojumiem, bet vēlas paplašināt kontaktus un sadarbību ar Baltijas valstīm. Taču valsts sekretārs uzsvēra, ka Norvēģija jau 1921. gada atzinusi Lietuvu par neatkarīgu valsti un minēto lēmumu joprojām nav atcēlusi.

Lielbritānijas Ārlietu ministrijas pārstāvis paziņoja, ka Lielbritānija pilnīgi atbalsta Baltijas tautu cīņu par patstāvību, un izteica cerību, ka Maskava tuvākajā laikā atzīs Lietuvas neatkarību.

Francijas Ārlietu ministrija Lietuvas neatkarību apzīmēja par lietuviešu tautas patiesās gribas izpausmi un pauda cerību, ka starp Lietuvu un Maskavu tuvākajā laikā tiks panākta lietuviešiem tīkama vienošanās.

Zviedrijas ārlietu ministrs Stens Andersons Lietuvas likumdevēju balsojumu par neatkarību nodēvēja par lietuviešu tautas gribas skaidru apliecinājumu. Liberālā Tautas partija ieteica atzīt Lietuvas Republiku, līdzko situācija būs noskaidrojusies. Zaļā partija aicina Zviedrijas valdību nekavējoties atzīt Lietuvas neatkarību. Moderātu partijas līderis Karls Bilds sacīja, ka steidzami jāsanāk ārlietu komisijai, lai konstatētu, kā Zviedrijas politiku ietekmēs Baltijas valstu strauja atbrīvošanās no PSRS. Savukārt kompartija paziņojusi, ka tā respektē majoritātes lēmumu.

Lehs Valensa nosūtījis jaunajam Lietuvas vadītājam Vītautam Landsberģim telegrammu, kurā izsaka prieku par Lietuvas valsts atjaunošanu. Aizvakar bija paredzēta Polijas ministru kabineta sēde, kuras laikā vajadzēja oficiāli noskaidrot Polijas attieksmi Lietuvas neatkarības jautājumā. Šīs sēdes rezultāti pagaidām nav zināmi.

Ungārijas valsts sekretārs I. Kovačs paziņoja, ka nav nekādu juridisku iemeslu, lai Ungārija neatzītu Lietuvas neatkarību.

 

Faktus apkopojis VIESTARTS GAILĪTIS