Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1989)

No Barikadopēdija

Aizvadītā nedēļa sākās ar šoku. Precīzāk izsakoties — ar šoku beidzās jau iepriekšējā nedēļa, kad programmā «Laiks» nolasīja PSKP CK paziņojumu par stāvokli Baltijas republikās. Otrdien šis paziņojums tika publicēts Igaunijas presē, bet līdztekus tam tika publicēti darba kolektīvu, daudzu sabiedrisko organizāciju un kustību paziņojumi, kuros bija pausts protests pret Maskavas paziņojumu un atbalsts Igaunijas vadības un Igaunijas KP CK kursam.

Piektdien, 1. septembrī, notika IKP CK XV plēnums. Visi runātāji atbalstīja IKP CK 28. augusta aicinājumu Igaunijas iedzīvotājiem. Tajā teikts, ka pagājušā gada rudens plēnumā izvirzītais pārkārtošanās kurss netiks mainīts. Visvairāk uzmanības plēnumā tika pievērsts politiskās situācijas analīzei. Plēnums pieņēma lēmumu «IKP uzdevumi politiskās situācijas stabilizēšanai Igaunijā».

Vakardienas avīzes ziņo, ka IPSR Augstākās Padomes XIII sesija sāksies 5. oktobrī.

1. septembris — pirmā skolas diena. Lai gan šogad skolēniem nebija viegli iegādāties burtnīcas un dienasgrāmatas, jo pārdošanā to nebija, tomēr viņi var priecāties, jo atvērtas 20 jaunas skolas. Viena no tām izmaksāja 1 800 000 rubļu.

Problēmas radušās augstskolām. Mācības atsākuši no armijas demobilizētie puiši, bet auditorijās un kopmītnēs nepietiek vietu. Tikai Tehniskajā universitātē vien trūkst 1200 vietu. Mācības auditori jās notiks divarpus maiņās.

Šajā mācību gadā darbu sāk Igaunijas Humanitārais institūts. Tas atvērts tikai 31. augustā, bet jau kļuvis populārs. Institūtā strādās ne tikai slaveni igauņu profesori, bet arī ārzemju mācībspēki. Institūtā ir 80 studentu un 200 brīvklausītāju. Jaunās augstskolas mērķis — dot alternatīvu akadēmisko humanitāro izglītību.

Nākamgad apritēs desmit gadi, kopš mūsu pasaulslavenais diriģents Nēme Jervi devās projām no dzimtenes, lai strādātu Ņujorkā un Filadelfijā. Tagad viņš ir Gēteborgas simfoniskā orķestra diriģents un kopā ar savu kolektīvu šonedēļ viesojas Tallinā. Sen pasaulē atzīts. Vienīgi Padomju Savienībā N. Jervi šais desmit gados ne ar vārdu nepieminēja. Taču ne jau igauņu vainas dēļ. Tiklīdz radusies iespēja, cilvēki pauž savu cieņu pasaulslavenajam diriģentam. Interese par koncertiem ir milzīga. Lai gan biļete maksā 10 rubļu, tās nav nopērkamas. Cilvēki klausās mūziku, kājās stāvot.

MARI KARLSONE,

izglītības nodaļas korespondente