Trīs banāni no Maskavas

No Barikadopēdija

Sestdien, 26. janvārī, tika pārtraukta 50 un 100 rubļu banknošu pieņemšana no iedzīvotājiem. Uz "LJ" jautājumiem par paveikto un vēl veicamo atbildēja PSRS Valsts bankas LR bankas valdes priekšsēdētājs A. Bergs-Bergmanis:

— Sestdien gan krājbankās, gan sakaru iestādēs, kuras pieņēma naudu no iedzīvotājiem, rindas vairs nebija.

— Tātad 27. janvārī naudas pieņemšana no pensionāriem neturpinājās?

— PSRS ministru kabinets termiņu gan pagarināja, bet mēs tam neredzējām nepieciešamību — kā jau teicu, uz sakaru iestādēm cilvēki naudu vairs nenesa. (Sakaru ministrijā pastāstīja, ka svētdien strādājusi dežūrējoša sakaru nodaļa, kurā pensionāri varējuši apmainīt naudu.)

— Kad varēs saņemt samainīto naudu?

— Ar Maskavu esam vienojušies, ka būs trīs naudas sūtījumi. No pirmā pacentīsimies izmaksāt pensionāriem un mazākturīgajiem, tas varētu būt pirmdien un otrdien.

Starp citu, jau pagājušajā piektdienā un sestdienā lielākā daļa sakaru iestāžu pensionāriem naudu uzreiz samainīja. Ar otro sūtījumu ceram izmaksāt naudu darbavietās, bet trešais ir paredzēts, lai varētu samainīt naudu, kas iemaksāta virs noteiktajiem limitiem.

— Kur liksit nederīgās banknotes?

— Apsardzes pavadībā sūtīsim uz Maskavu.

— Vai ir ziņas, cik naudas iemaksāts apmaiņai?

— Tādu datu vēl nav, kad būs — paziņosim.

— Kā uz naudas apmaiņu reaģējusi ēnu ekonomika?

— Visa nauda, ko iemaksājuši uzņēmumi un kooperatīvi, ir ieskaitīta 904. ārpusbilances kontā. Daži kooperatīvi iemaksājuši vairāk nekā miljons rubļu un cer, ka visa šī nauda tiks samainīta. Taču varu informēt, ka ar Ministru Padomes lēmumu kases atlikumu apmaiņas limits ir 5 procenti no ceturkšņa apgrozījuma, tāpēc mēs negrasāmies mainīt šīs milzīgās summas — viss tiks rūpīgi pārbaudīts.

— Vai necietīs uzņēmējdarbība?

— Nē, jo pieņemtais lēmums vēršas tikai pret tiem, kas, apejot pastāvošo likumdošanu, centušies iegūt skaidru naudu. Pārsvarā norēķini starp organizācijām notiek bezskaidras naudas formā un uz to šī reforma neattiecas.

— Tātad beidzies pirmais posms. Kas būs turpmāk?

— Darbu sākušas komisijas izpildkomitejās, kur var iemaksāt iekrāto naudu, kas pārsniedz noteiktos limitus. Savukārt mēs rūpēsimies, lai pēc iespējas drīzāk varētu izmaksāt naudu iedzīvotājiem.

Ainārs Ērglis