Vakar...

No Barikadopēdija

… No rīta Baltijas kara apgabala virspavēlnieks Fjodors Kuzmins republikas valdībai telefoniski darījis zināmu faktu par varas pārņemšanu Latvijā. F. Kuzmins esot iecelts par ārkārtējā stāvokļa galveno personu Latvijā un rīkošoties stingrā saskaņā ar ārkārtējā stāvokļa tiesisko režīmu. F. Kuzminam bijušas sarunas arī ar Igaunijas un Lietuvas pārstāvjiem.

Baltijas KA virspavēlnieks ieteica atturēties no demonstrācijām, mītiņiem, frakcijas sēdēm, kā arī no paziņojumiem presē, televīzijā un radio. Pretējā gadījumā ielās parādīsies tanki (lietoja vārdu «razdavim»1).

… Pulksten 10.46 sazinājāmies ar Latvijas Republikas iekšlietu ministru Aloizu Vazni, kurš teica:

— Šobrīd man informācijas ir tik, cik pārējiem Latvijas iedzīvotājiem. To, ka kaut kas tāds briest, varēja just pēc grupas «Sojuz» aktivitātēm, V. Alkšņa uzstāšanās CT 5. augustā, kad viņš atkal runāja par M. Gorbačova atbrīvošanu no amata. Bija tikai grūti paredzēt, KĀ un KAD tas notiks. Šobrīd arī nav konkrēti skaidrs, kas tie par reģioniem, kur tiek ieviesta sevišķā pārvalde.

… Pulksten 15 sazinājāmies ar Latvijas Republikas pārstāvniecību Maskavā. Pilnvarotā pārstāvja pirmais vietnieks Andrejs Eizāns informēja:

— Maskava tiek piesātināta ar karaspēku. Acīmredzot naktī viss būs salikts pa plauktiņiem, tiks ieņemti svarīgākie objekti. Jeļcina dekrēts un aicinājums viņa paša aparātā nav izsaucis nekādas jūtamas emocijas. Cilvēki vairāk domā par sadzīviskām lietām un savu drošību.

Pie Krievijas Augstākās Padomes ap pusdienlaiku stihiski bija sapulcējušies aptuveni 1500 cilvēku. Krievijas prezidents aicinājis atturēties no masu akcijām.

LR pārstāvniecība Maskavā līdz vakardienai nekādus oficiālus dokumentus nebija saņēmusi.

 

(Pa tālruni)

Aivars Pastalnieks

_________________________

1 Nospiedīsim — krievu val.