Jauno ekologu pieredze

No Barikadopēdija

Cilvēkus vienmēr interesējuši ekoloģijas jautājumi. Tagad mēs ne vien skaļi runājam par nopietnām ekoloģijas problēmām, bet arī rīkojamies. Visaktīvāk dabas aizsardzībā piedalās jaunatne. Viena no jaunatnes ekoloģiskajām organizācijām ir Latvijas Valsts universitātes ekoloģijas centrs.

Centrs sākās ar studentu zaļo vienību izveidošanos. Vasaras brīvlaikā jaunieši strādāja Gaujas nacionālajā parkā, piedalījās Turaidas pils atjaunošanā, restaurēja Vānes un Ainažu baznīcas, Dundagas pili, Skrīveru dendroloģisko parku un vecās muižas.

— Mēs uzskatām, ka problēmu nevar atrisināt ar sestdienas un svētdienas talkām, — stāsta centra direktors, tā izveidošanas iniciators Raimonds Ernšteins. — Vajadzīgs nepārtraukts mērķtiecīgs darbs un iepriekšēja sagatavošanās. Par maz  ir ņemit rokas lāpstu un rakt. Tas jādara ar prātu. Bez tam, ja cilvēki ilgu laiku strādā savā objektā, atgriežoties tajā vairākus gadus, efektivitāte ir lielāka nekā sestdienas talku drūzmā.

Pagājušajā vasarā studenti Limbažu rajona tīrīja Liepupi. No upes gultnes 15 kilometru garumā tika izvākti kritušie koki un cilvēku atstātās drazas. Bez tam studenti atjaunoja foreļu un lašu nārsta vietas, iztīrīja nelielos ūdenskritumus, kas ūdeni bagātina ar skābekli.

Ekoloģijas centrā domā, ka līdz ar praktiskiem darbiem nepieciešama arī ekoloģiskā izglītība un audzināšana, turklāt tai jābūt sistemātiskai. Pagājušajā gada pirmo reizi republikā tika organizēta bērnu ekoloģiskā nometne, kurā skolēni strādāja studentu vadībā. Uz šīs nometnes bāzes Universitātes centra paspārnē izveidojies republikā pirmais bērnu ekoloģiskais centrs. Tur pēc svētdienas skolu principa notiek nodarbības ekoloģijā.

— Katrā pasākumā nepieciešama organizētība, — saka R. Ernšterns. — Ekoloģija šajā ziņa nav izņēmums. Bet mūsu zaļie klubi katrs darbojas savrup. Domāju, ka pienācis laiks apvienoties. Jaunatnes organizācijasbaidās nokļūt kaut kādā ietekmē un vadībā. Tās vēlas palikt maksimāli neatkarīgas un patstāvīgas. Domāju, ka jāatbrīvojas no šīm bailēm. Runa taču nav par vadību šī vārda tiešajā un pazīstamajā nozīmē. Vajadzīga nopietna organizācijā, tās darbības koordinācija un darbu plānošana, citādi nekas neizdosies. Mūsu ekoloģijas centrs ir gatavs uzņemties menedžera pienākumus. Vēl vairāk tāpēc, ka mums jau ir pieredze šajā jomā.

 

N. IVANOVA,

LATINFORM korespondente