Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Lietuva, 1989)

No Barikadopēdija

Pavisam drīz sāksim dzīvot pēc otrās joslas laika, par stundu atpaliekot no Maskavas laika. It kā būtu labi — mazināsies miegainība, uzlabosies mūsu fiziskā un garīgā pašsajūta. Un tomēr — cik neveiksmīgs vārds «atpalicība»!

Mēs nevēlamies būt atpalicēji un tāpēc izvirzām sev mērķi — līdz 1990. gadam sasniegt republikas saimniecisko patstāvību. To apliecinājām nesen apstiprinātajā Lietuvas jaunās Konstitūcijas projektā un Lietuvas komjaunatnes organizācijas Programmā.

Patlaban šī organizācija ir nodevusi apspriešanai savus jaunos dokumentus un komjaunieši gatavojas savam ārkārtējam 22. kongresam, kas notiks 26. un 27. maijā.

Lietuvas ĻKJS pirmais sekretārs A. Mataļķis izvirzīts par PSRS deputāta kandidātu un pašreiz aktīvi iesaistījies priekšvēlēšanu kampaņā. Viņa attieksme ir šāda: «Mans mērķis nav noteikti izcīnīt uzvaru, bet gan — pārbaudīt savus spēkus. Ja kļūšu par deputātu, vispirms centīšos risināt jaunatnes problēmas. Bet pozitīva risinājuma galvenais nosacījums ir Lietuvas suverenitāte un Lietuvas komjaunatnes patstāvības statuss.»

Nupat pirmais sekretārs atgriezās no Maskavas, kur notika VĻKJS CK plēnums. Atgriezās norūpējies. Uzzinājis, ka gatavojam notikumu hroniku Latvijas un Igaunijas jaunatnes presei, lūdza pasveicināt abu šo republiku jaunos PSRS tautas deputātus, kurus ievēlējis VĻKJS plēnums.

***


Viņnedēļ Lietuvas Ministru Padome reģistrējusi Lietuvas kustības par pārbūvi «Sajudis» statūtus. Ko tas nozīmē? Uz to atbildēt lūdzu seima padomes locekli V. Čepaiti:

— «Sajudis» tagad ir kļuvusi par oficiālu organizāciju. Līdz šim mēs darbojāmies bez reālām pilnvarām. Tagad esam atzīti de iure. Tas ir svarīgs juridisks akts.

***


Lietuvas «zaļie» kopā ar republikas komjaunatnes Centrālo Komiteju uzsākuši akciju «Aka». Tās ietvaros tiks pārbaudīts, kādu ūdeni dzer Lietuvas iedzīvotāji, uzmanīta ūdens piesārņotība. Nepieciešamības gadījumā viņi rīkosies, lai nodrošinātu iedzīvotāju apgādi ar tīru, veselībai nekaitīgu dzeramo ūdeni.

***


Svētdien, 19. martā, Viļņā, Kalna parkā, atkal plīvoja PSRS un Lietuvas valsts karogi. Tiem blakus — Polijas TR karogs.

Pirms tam mītiņa organizētāji no kustības «Jedinstvo» apgalvoja, ka šis būšot neikdienišķs pasākums. Taču tikai pats mītiņa sākums bija mazliet neparasts — tikšanās ar vairākiem PSRS tautas deputāta kandidātiem. Viņi izklāstīja savas priekšvēlēšanu programmas, atbildēja uz jautājumiem.

Pēc tam mītiņa norise atgādināja jau iepriekš redzēto. Kustības «Jedinstvo» piekritēji atkal demonstrēja šovinistisku neiecietību. Skanēja atklāta kritika pret lietuviešu valodu kā valsts valodu. Vairāki runātāji aicināja apvienot spēkus ar Latvijas un Igaunijas internacionālajām kustībām. Citi nebaidījās vārdos uzbrukt pat Lietuvas republikas valdībai, draudēt ar streikiem.

«Jedinstvo» ir izvēlējusies pretrunīgu ceļu — vārdos aicina apvienoties, konsolidēties, taču tās konkrētā darbība šķeļ un traucē vienotību.

26. martā vairs negriezīsim pulksteņa rādītājus par stundu uz priekšu, tie rādīs laiku pēc Saules. Mēs atkal mācīsimies dzīvot saskaņā ar sevi.

Informāciju sagatavojusi

ALDONA SVIRBUTAVIČŪTE,

propagandas nodaļas vadītāja

«Komjaunimo Tiesa», laikraksts (Lietuva)