Preventīvs trieciens ēnu ekonomikai

No Barikadopēdija
Notikusi sen pareģotā PSRS naudas reforma

Sen pareģotā naudas reforma nu ir notikusi — ar PSRS prezidenta "ukazu" un padomijas Ministru kabineta lēmumu no 23. janvāra tiek uzskatītas par nederīgām 1961. gada noteiktā parauga 50 un 100 rubļu naudaszīmes.

Kas jādara ar nederīgajām naudaszīmēm, kuras ir iedzīvotāju makos — to "LJ" pastāstīja PSRS Valsts bankas LR Bankas galvenā grāmatvede Ruta Berga:

— Līdz 26. janvārim strādājošie savās darbavietās var apmainīt 50 un 100 rubļu naudaszīmes vidējās mēneša darba algas apmēros (ne mazāk kā 200 un ne vairāk kā 1000 rubļu). Pensionāri šīs naudaszīmes var samainīt pensiju iemaksu vietās — krājkasēs, pastā; taču ne vairāk kā 200 rubļu apmērā. Studenti, invalīdi — stipendiju un pabalstu izmaksas vietās. Šo apmaiņu veic speciālas komisijas, ne mazāk kā piecu cilvēku sastāvā.

— Kas jādara, ja summa pārsniedz noteiktos apmērus?

— Ja naudas sakrājies vairāk, tad rakstisks iesniegums, kurā norādīts ienākumu avots, jānes uz rajona Izpildkomiteju (IK), kur speciāli izveidotām komisijām desmit dienu laikā tas jāizskata un jādod atbilde. Ja rajona IK ir noraidījusi iesniegumu, prasītājs var doties uz republikas komisiju, kur tas jāpārskata.

— Cik lielas summas varēs samainīt ar IK komisiju starpniecību?

— Bez ierobežojumiem, ja prasītājs varēs pierādīt, ka ienākumi iegūti likumīgi.

—Ko darīt, ja objektīvi apstākļi nav ļāvuši samainīt naudaszīmes līdz 26. janvārim (slimība, komandējums u. tml.)?

— Visos gadījumos, kad rodas problēmas, vajadzētu doties uz rajona IK. Tas attiecas arī uz tiem, kuri kaut kādu iemeslu dēļ nokavējuši un nav apmainījuši savas naudaszīmes. Iespējams, ka visos uzņēmumos un iestādēs komisijas savu darbu nespēs veikt paredzētajā laikā — arī tas jāziņo rajonu IK. Gribu nomierināt pensionārus un vecos cilvēkus, kuri slimības dēļ nevar iziet no mājām. Namu pārvaldēm un rajonu sociālās nodrošināšanas nodaļām ir uzdots darīt visu, lai aizietu pie šiem cilvēkiem un viņiem naudiņu samainītu. Ja nu līdz 26. janvārim tas nav izdarīts, jāraksta iesniegums rajona IK.

— Vai naudas summas, ko izmaksā krājkasēs, ir ierobežotas?

— Jā, pagaidām krājkases skaidrā naudā izmaksās ne vairāk kā 500 rubļu mēnesī. Taču tas nenozīmē, ka noguldītāji nevarēs iepirkties par lielākām summām — to varēs darīt ar pārskaitījumu palīdzību. Tādējādi varēs iepirkties visur, kur iespējams norēķināties ar pārskaitījumu — acīmredzot arī kooperatīvos u. c.

***

Naudas reformas pēkšņumam it kā vajadzētu garantēt ēnu ekonomikas sagrāvi — zināms, ka finansu operācijas starp šiem darboņiem notikušas pārsvarā tieši ar 50 un 100 rubļu banknotēm; arī uzkrātās naudas summas nav jau 5 vai 25 rubļu naudaszīmēs. Diemžēl, zinot padomijas līdzšinējo pieredzi, ir saprotams PSRS Valsts bankas LR Bankas valdes priekšsēdētāja A. Berga-Bergmaņa pesimisms. Viņš šaubās par trieciena graujošo spēku uz ēnu ekonomiku. Šķiet, ka īstie cietēji atkal būs nevis ēnu darboņi, bet gan godīgie cilvēki.

Reformai ir arī cits mērķis — PSRS premjers Pavlovs CT programmā „Laiks" norādīja, ka ārzemēs atrodoties aptuveni 7 miljardi rubļu, pārsvarā tieši 50 un 100 rubļu banknotēs, kas tiek izmantoti nelikumīgās mahinācijās. Nu tam tikšot darīts gals. Jācer, ka naudas reforma daudzmaz jūtami iedragās ēnu pasaules varenību. Turpmāk miljons rubļu neietilps "diplomātā" — būs vajadzīgs kārtīgs čemodāns. Lai mafiozi pārstiepjas!

 

Ainārs Ērglis