Ārzemēs spriež…

No Barikadopēdija

Rietumi atviegloti nopūšas — draudi tik grūti panāktajai globālā politiskā klimata stabilitātei ir gājuši secen. Neapšaubāmi, ka viens no svarīgākajiem faktoriem bija tieši pasaules sabiedrības nostāja pret apvērsuma mēģinājumu. Taču, vai nebija iespējas novērst puču? Vai Rietumiem ar «lielo septiņnieku» priekšgalā tomēr nevajadzēja būtiskāk palīdzēt pārbūves procesiem Padomju Savienībā?

Atbildot uz šādiem pārmetumiem, ārvalstu politiķi atzīst, ka viņu vilcināšanās ir bijusi saistīta ar reakcionāru kliķes līdzšinējo atrašanos PSRS vadošajās aprindās. Tagad šie vīri ir novākti, un kad būs skaidrs, ka arī viņu komandas vairs nespēs ietekmēt stāvokli valstī, domājams, Rietumiem sava palīdzība Padomju Savienībai ir jāpalielina. Un, sekojot vadošo valstu vadītāju un valdību pārstāvju izteikumiem, šķiet, ka jautājums par ekonomiskās palīdzības sniegšanu tiks pārskatīts par labu PSRS.

Lielbritānijas premjerministrs Džons Meidžors, kurš patlaban izpilda «lielā septiņnieka» priekšsēdētaja funkcijas, intervijā avīzei «Times» ir izteicies, ka Gorbačova programma, ko viņš lika priekšā Londonā, ir jāpārskata, vadoties no jaunajiem apstākļiem. Atcerēsimies, ka tikšanās reizē jūlijā PSRS prezidenta piedāvātā ekonomisko reformu programma nelikās vadošo kapitālistisko valstu līderiem reāli īstenojama.

Šo jautājumu Džons Meidžors solījās vēlreiz apspriest šonedēļ paredzētajā tikšanās reizē ar ASV prezidentu Džordžu Bušu. Par jaunu ekonomisko attiecību nepieciešamību izteikušies arī Francijas, Vācijas, Itālijas un Kanādas oficiālie pārstāvji. Uzmanīgi pret notiekošo izturas vienīgi Japānas valdības aprindas. Galīgo lēmumu septiņnieks droši vien pieņems nākammēnes Ņujorkā, ANO Ģenerālajā Asamblejā. Domājams, tad arī japāņiem būs jāpiekāpjas.

Līdz tam laikam jātiek noslēgtam arī savienības līgumam. Jo rietumiem jābūt skaidrībā, ar ko viņiem ir darīšana.

Vēl gribētos paredzēt ārzemju uzņēmēju tiešo sakaru palielināšanos ar PSRS, īpaši Krieviju. Jeļcins ir pierādījis, ka spēj kontrolēt un ietekmēt situāciju. Pēc notikušā Krievijas valdības garantijas kopīgajiem projektiem un investīcijām būs nozīmīgs apstāklis tam, lai ārzemju bizness justos droši. Jaunā kvalitatīvā un kvantitatīvā pakāpē jāpāriet arī valsts īpašuma konversijai.

Arī Baltijas politiķiem jāatgādina par sevi, vienlaikus ar centieniem pēc politiskās atzīšanas, panākot ekonomisko palīdzību. Tikai ekonomiski stabili mēs būsim politiski droši.

Guntis Trekteris