Stāvoklis Lietuvā pagaidām ir mierīgs

No Barikadopēdija

Viļņa. Vakar Lietuvas galvaspilsētas un republikas iedzīvotājiem nenācās klausīties pa radio un televīzijā tādas ziņas kā iepriekšējā diennaktī, kad bruņoti desantnieki ieņēma patstāvīgās Lietuvas Komunistiskās partijas ēku un psihoneiroloģiskajā slimnīcā tika gūstīti lietuviešu karavīri, kas bija aizgājuši no savām karaspēka daļām. Parlaments turpināja sēdes saskaņā ar iepriekš noteikto reglamentu. Uzņēmumi un organizācijas strādā normālā ritmā.

Tomēr republikas valdība pieļauj, ka Padomju armija vai daži sabiedriskie grupējumi var rīkot šādas akcijas arī turpmāk. Tieši tāpēc Lietuvas Ministru Padome pieņēmusi lēmumu uz divām dienām piešķirt 110 personām kārtības sargu pilnvaras un uzdot sabiedriskā kārtā apsargāt republikas Augstākās Padomes, Lietuvas televīzijas un radio un telegrāfā ēkas, kā art telefona centrāles.

Uz šādām bažām pamatots arī Lietuvas Zinātnieku savienības aicinājums, ar ko tā griezusies pie visas pasaules zinātniekiem un inteliģences. Tajā teikts, ka Lietuvas zinātnieki kategoriski protestē pret armijas vardarbīgajām akcijām Lietuvas teritorijā un cer, ka kolēģi citās valstīs solidarizēsies ar Lietuvu un atbalstīs to. Vienīgi Lietuvas atzīšana starptautiskajā mērogā var novērst vardarbību un paglābt Lietuvu no agresijas, teikts aicinājumā. Lietuvas Zinātnieku savienība nosūtījusi telegrammas M. Gorbačovam un ANO ģenerālsekretāram H. Peresam de Kueljaram.

Rīt aprit PSRS prezidenta M. Gorbačova dekrēta noteiktais termiņš, kurā jānodod ieroči, kas atrodas DOSAAF rīcībā, kā arī medību bises. Pēc republikas Iekšlietu ministrijas datiem, līdz šim Lietuvas iekšlietu orgāniem nodotas 1117 no 30 tūkstošiem pilsoņu rīcībā esošajām medību bisēm. Kā republikāniskajā laikrakstā «Tiesa» publicētajā intervijā norādījis ministrs M. Misjukonis, situācija Lietuvā ir normāla un nav ne iemesla, ne jēgas atbruņot medniekus.

<p style="text-align: right;"

L. KOSTRUBS

(ELTA—LATINFORM)