Anekdotes lietuviešu gaumē

No Barikadopēdija

Iesākumā nopietna informācija:

  • 12. aprīlī Viļņā Lietuvas premjerministre K. Prunskiene, viņas kolēģi no Latvijas un Igaunijas — V. E. Bresis un E. Savisārs parakstījuši kopēju līgumu par Baltijas tirgus izveidi.

Lietuvas Republikas premjerministres vietnieks R. Ozols izteicies, ka šā līguma noslēgšana ir pats svarīgākais juridiskais akts pēc vēsturisko lēmumu pieņemšanas 11. martā.

  • ASV senators D'Onato labprāt būtu vēlējies iepazīties ar situāciju Lietuvā, taču — PSRS Ārlietu ministrija, protams, neuzskatīja par iespējamu izsniegt viņam iebraukšanas vīzu.

Senators tikās ar Lietuvas Republikas ārlietu ministru A. Saulbergu pie robežbarjeras, kas šķir Lietuvu un Poliju. Šīs simboliskās tikšanās laikā senators nodeva A. Saulbergam 22. martā senātā pieņemto dokumentu, kurā izteikts atbalsts Lietuvai un vēlreiz pasvītrots, ka ASV neatzīst Baltijas valstu aneksiju.

  • Kaut arī uz Maskavu tiek sūtītas jo daudzas telegrammas, kas adresētas PSRS prezidentam, Maskava klusē. Jāpiebilst, ka īsu laika sprīdi bija bojāti telegrāfa sakari.
  • Kā zināms, pagājušajā nedēļā tika ieņemta DOSAAF CK ēka, un šīs organizācijas vadītājs ģenerālis tagad ir palicis bez varas, toties — ar armiju!
  • Viļņas universitātē pagājušajā nedēļā pulcējās Liberāļu kluba biedri — Lietuvas sociologi un filozofi, kas bijuši šā kluba izveides iniciatori. 15. aprīlī tika nolasīts referāts manifests «Iespējamā politisko struktūru evolūcija Lietuvā».

Kluba biedri pārlieku neaizraujas ar praktisko politiku, bet gan apzinās sevi procesu novērotāju un izvērtētāju lomā. Galvenais — liberāli jutīgi reaģē uz tiesību un demokrātijas pārkāpumiem, ģenerē jaunas idejas.

  • Un tagad atšifrēsim virsrakstā lasāmo teikumu!

10. aprīlī Preses nama 17. stāvā («Lietuvos Rytas») redakcijā pulcējās studenti, kas līdzdarbojas laikraksta rubrikas «Studentu telegrāfs» tapšanā. Vērojot nogurumā izmocītās sejas, viņi nāca klajā ar priekšlikumu sarīkot anekdošu vakaru. Jau pavisam drīz jautrie jaunieši pārcēlās uz Preses nama pagalmu, kur simtiem cilvēku uzturas katru dienu, lai vajadzības gadījumā novērstu atkārtotu desantuzbrukumu Preses namam. Tiesa, anekdošu konkurss varēja beigties arī traģiski, jo — «no smiekliem var vai nomirt».

Vārdu sakot, anekdošu stāstītāji cits pēc cita kāpa tribīnē, un tauta nepārstāja smieties gandrīz visu nakti.

Daži no pārģērbtajiem desantniekiem bija visai sašutuši: «Jums taču vajadzētu raudāt, bet jūs…» Savukārt citi «sūrie vīri» neizturēja un sāka smieties līdzi…

  • Lietuvā viss ir mierīgi. Svētdien Kauņā notika starptautiskais kantrimūzikas festivāls, kurā piedalījās latvieši un igauņi (protams, arī lietuvieši — vīzas netiek izsniegtas tikai ārvalstu pilsoņiem). Kāpēc festivāls bija «starptautisks»? Igauņi un latvieši smiedamies (atkal tie smiekli!) atbildējuši, ka esot braukuši uz ārzemēm.

DAIVA RINKAVIČŪTE,

«Lietuvos Rytas» kultūras nodaļas korespondente

P.S. «Lietuvos Rytas» korespondente bija ļoti iepriecināta, ka arī Latvijā noticējuši ziņai par čeku miljons dolāru apmērā, ko kāds emigrācijas pārstāvis esot uzdāvinājis «LR» redakcijai. Tas esot bijis «nopietnā ģīmī» taisīts 1. aprīļa joks…