Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidija un Ministru Padomes paziņojums

No Barikadopēdija

Naktī no 1991. gada 18. uz 19. augustu PSRS ir noticis valsts apvērsums. PSRS prezidents M. Gorbačovs ir atstādināts no amata, varu pārņēmusi nekonstitucionāli izveidota Ārkārtējā stāvokļa valsts komiteja, tiek izsludināts ārkārtējs stāvoklis.

Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidijs un Ministru Padome paziņo, ka uzskata Ārkārtējā stāvokļa valsts komiteju par nelikumīgu veidojumu, kuram nav nekādu varas pilnvaru Republikas teritorijā.

Ārkārtējā stāvokļa noteikšana Latvijas Republikas teritorijā saskaņā ar likumu ir iespējama tikai ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes vai tās Prezidija piekrišanu. Latvijas Republikas Augstākās Padomes Prezidijs uzskata, ka situācija Latvijā ir pilnīgi mierīga un nav nekāda pamata ārkārtējā stāvokļa izsludināšanai.

Latvijas Republikas Augstākā Padome, Ministru Padome un pašvaldības kontrolē situāciju republikā un ir gatavas turpināt savu darbību demokrātijas un likumības apstākļos. Ja kādi ārēji spēki traucēs tām to darīt un mēģinās nodot varu jebkādiem nelikumīgiem formējumiem, Augstākā Padome un Ministru Padome aicina Latvijas iedzīvotājus saglabāt mieru un sabiedrisko kārtību, nesadarboties ne ar kādiem nelikumīgiem varas veidojumiem, iesaistīties nevardarbīgas pilsoniskās nepakļaušanās kampaņā un prasīt likumīgās varas — Tautas deputātu padomju un to izpildinstitūciju — darbības atjaunošanu.

Vienīgais likumīgais varas avots Latvijā ir pati tauta.

 

Latvijas Republikas Augstākās Padomes priekšsēdētājs A. Gorbunovs

 

Latvijas Republikas Ministru Padomes priekšsēdētājs I. Godmanis