Latvijā 24., 25. un 26. augustā

No Barikadopēdija

 

Visi uzņēmumi

un citi civilie objekti Latvijas teritorijā, kuri bija savienības pakļautībā, tagad kļuvuši par republikas valsts īpašumu. Šādu lēmumu 24. augustā pieņēma Latvijas Republikas Augstākā Padome.

Kopš 24. augusta

ar Latvijas Republikas Augstākās Padomes lēmumu apturēta Latvijas internacionālās darbaļaužu frontes, republikas apvienotās darba kolektīvu padomes, kara un darba veterānu padomes, Latvijas komunistiskās partijas centrālās komitejas un LĻKJS centrālās komitejas darbība.

Liepājā

demontēts Ļeņina piemineklis un apzīmogota komunistiskās partijas pilsētas komitejas ēka. Veikti visi pasākumi, lai netiktu iznīcināti partijas arhīvi.

 

Dažos teikumos

  • Naktī no 24. uz 25. augustu Mēness ielā ir atskanējuši vairāki šāvieni. Ir zināms, ka šajā naktī bruņoti cilvēki ar autotransportu ir mēģinājuši izvest ieročus no ēkas, kas, spriežot pēc izkārtnes, pieder DOSAAF komitejai, bet nav izslēgts, ka bija viens no VDK objektiem.

Notikuma vietā ieradies 1. policijas bataljons, kas raidījis dzirdētos brīdinājuma šāvienus. Nezināmajām personām ieroču izvešanu daļēji izdevies īstenot.

  • Daugavpils pilsētas deputātu padomes priekšsēdētājs Vladimirs Žarkovs atsūtījis LR Augstākajai Padomei telegrammu, ka viņš atzīstot Latvijas Republikas valstisko neatkarību.
  • Parlamenta sēžu zālē izskanēja jautājums: ar ko ir nodarbojies Sabiedrības drošības departaments? Tālavs Jundzis, nenoliedzot departamenta pasivitāti, norādīja, ka tas ir bijis bez iespējām, pilnvarām un autoritātes, kas daļēji ir valdības vaina. Vienlaikus tika izteikts priekšlikums operatīvi izveidot Aizsardzības ministriju un iecelt tās ministru, kā arī pastiprināt Zemessardzes štāba priekšnieku un izveidot robežapsardzes dienestu.
  • 26. augustā Latvijas Republikas Augstākā Padome nolēma izveidot AP apsardzes dienestu, kura funkcijas uzdots pildīt LR Iekšlietu ministrijas 1. policijas bataljonam (komandieris — Juris Vectirāns).