Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Lietuva, 1990)

No Barikadopēdija

  • Lietuvā joprojām nav beigušās Augstākās Padomes vēlēšanas. Ievēlēti 90 deputāti, svētdien atkārtotā balsošanā noskaidrojās vēl 26 parlamentārieši. Dažos apgabalos atkārtoti būs jābalso 7., 8. un 9. martā. Ar katru balsošanas reizi rūk vēlētāju aktivitāte.

Sniečka pilsētā, kur uz vietu parlamentā kandidēja tikai viens pretendents — PSKP pārstāvis, iedzīvotāji vēlēšanas boikotēja.

Lai nu kā, bet jau tagad ir skaidrs, ka «Sajūdis» atbalstītie kandidāti ieguvuši manāmu pārsvaru. PSKP Lietuvas biedriem atbalsts neliels, tāpēc viņi rīkoja plēnumu, lai izlemtu, kā sadalīt kompartijas īpašumu. Nav gan skaidrs, cik viņu ir — figurē skaitļi no 5 līdz 35 tūkstošiem…

  • Kopš 1. marta Lietuvas žurnālistu darbību regulē Likums par presi. Prieka par to maz, jo lielākoties tas nevis garantē žurnālistu tiesības, bet gan paredz dažādas sankcijas. Lietuvā vairs nepastāv cenzūra, ko mēdza saukt par Galveno literatūras pārvaldi, — tās vietā Iekšlietu ministrijas ietvaros izveidota īpaša pārvalde, kura kontrolēs presi, uzmanīs, kā tiek ievērots jaunais likums. Pārvalde reģistrēs arī jaunos preses izdevumus, par reģistrēšanu ieturot 500 rubļu lielu nodokli.
  • Aizvadītajā trešdienā Klaipēdas tirdzniecības ostā notika brīdinājuma streiks. Tā iemesls — ostai jāmaksā soda nauda par bojātām kravām. Pērn šī summa bijusi 191 000 rubļu, bet, ja pašreizējā kārtība netiks pārskatīta, tad — vēl 508 tūkstoši. Ostinieki domā, ka loģiskāk būtu, ja par kravu saglabāšanu atbildētu tie, kas to piegādā, — dzelzceļnieki. Varbūt brīdinājuma streiks būs pievērsis valdības uzmanību šai problēmai.
  • Jo tuvāk nāk pavasara iesaukums, jo vairāk Lietuvā pastiprinās pretarmijisks noskaņojums. Gandrīz katru dienu pie Augstākās Padomes Prezidija vēršas puiši, kas aizbēguši no dienesta vietām, bet Lietuvas brīvības līga un citas organizācijas aicina jauniešus nodot savas karaklausības apliecības. Aizvadītajā nedēļā republikas kara komisariāts saņēma ap 700 apliecību. Tiem Lietuvas puišiem, kas vēl ir dienestā, situācija kļūst arvien sarežģītāka.
  • Lietuvas KP CK biroja loceklis Romualds Ozols, kas reizē ir arī «Sajūdis» Saeima loceklis, oficiāli paziņojis, ka uzskata darbību parlamentā par nesavienojamu ar aktivitāti partijā, un atteicies no biroja locekļa pienākumiem.
  • Domājams, ka pirmais jautājums, ko izlems jaunā Augstākā Padome, būs par abortu aizliegšanu Lietuvā. To prasa garīdznieki, zinātnes darbinieki, katoļu baznīcas pārstāvji, kas publicējuši aicinājumu republikas presē. Tiek citēts Hipokrāts, tiek aicināts uz humānismu, aizmirstot, ka mēs diemžēl vēl nedzīvojam civilizētā pasaulē. Tiesības piedzimt vēl negarantē arī tiesības dzīvot normālu dzīvi.
  • Svētdiena, 4. marts, bija Svētā Kazimira diena. Svētais Kazimirs ir Lietuvas aizbildnis. Atbilstoši tradīcijām tie ir ne tikai baznīcas svētki, tas ir arī jautru gadatirgu laiks.

 

 

KRISTĪNA SPRINDŽŪNAITE,

 politikas nodaļas korespondente