«VĀSK nodibināšanu uzskatījām par nelikumīgu»

No Barikadopēdija

PSRS AP sesijas pārtraukumā «LJ» parlamenta korespondents uzdeva dažus jautājumus Kirgīzijas Republikas prezidentam Akajevam.

Sakiet, lūdzu, kāds bija spēku samērs tūlīt pēc ārkārtējā stāvokļa ieviešanas?

Ārkārtējā stāvokļa komitejas pusē bija Kirgīzijas VDK, kompartija un armija.

Pretējā pusē bija vairākums republikas darbaļaužu un republikas Iekšlietu ministrija. Mēs bijām vieni no pirmajiem, kas asi izteicās pret ārkārtējā stāvokļa ieviešanu un VĀSK lēmumu izpildīšanu. 19. augustā es ar speciālu lēmumu no ieņemamā amata atbrīvoju Kirgīzijas VDK priekšsēdētāju. Man piezvanīja Krjučkovs un teica, lai es nekavējoties šo lēmumu atceļu. Tad viņam paskaidroju par sarežģīto stāvokli republikā, viņš turpināja uzstāt, lai es pagaidu ar VDK priekšsēdētāja atlaišanu kaut vai 10 dienas, es atbildēju, ka nevaru gaidīt pat ne 10 minūtes.

Armijas klātbūtne šajos notikumos izpaudās tādējādi, ka nemitīgi laidelējās armijas helikopteri. Es vairākas reizes zvanīju un runāju ar ģenerālpulkvedi Fušenko, uzstādams, ka armijas klātbūtne nav pieļaujama.

Jau pašā sākumā mani pārstāvji tika aizsūtīti uz Kazahiju, Baltkrieviju un citām vietām, lai izklāstītu mūsu pozīciju: VĀSK nodibināšanu uzskatām par nelikumīgu un atsakāmies izpildīt jebkādus tās lēmumus.

Maskavā diplomātiskajās aprindās klīda runas, ka puča vadītājiem esot bijis jālido uz Kirgīziju. Cik šādas runas atbilst īstenībai?

Mēs patiešām saņēmām šādu informāciju, tai skaitā arī no ārzemju diplomātiskajām aprindām, ka puča vadītāji taisoties lidot uz Kirgīziju, uzpildīt tur lidmašīnu ar degvielu un pēc tam doties tālāk mums nezināmā virzienā. Bet mēs izveidojām speciālu grupu, kurai vajadzēja arestēt sazvērniekus, ja gadījumā viņi nolaistos mūsu republikas teritorijā.

Igors Razumovskis,

speciāli «Latvijas Jaunatnei»