Trešdien, pulksten 16.40

No Barikadopēdija

LTF valdes priekšsēdētājs, Valsts aizsardzības padomes loceklis Romualds Ražuks «Latvijas Jaunatnes» lasītājiem:

— Kāda pašlaik ir situācija?

— Šobrīd draudu nav, taču situācija ir nestabila. Fjodors Kuzmins, kurš ir piesavinājies gubernatora tiesības, pagaidām paziņojumu nav sniedzis: viņš klusē, bet darbojas zemāka ranga vadītāji. Lai arī situācija Maskavā kļuvusi cerīgāka — Jeļcins paziņojis, ka sazvērnieki devušies Vnukovas lidostas virzienā, atbrīvots Telmans Gdljans, no Maskavas centra tiek izvākta smagā kara tehnika —, tomēr nav zināms, kā notikumi attīstīsies turpmāk. Tāpēc uzvaru vēl nedrīkstam svinēt.

— Kas tagad visvairāk mūs apdraud?

— Bailes, kas ir pārņēmušas sazvērniekus. Jeļcins, Starovoitova un citi daudzkārt ir paziņojuši, ka puča rīkotajiem būs par savu rīcību jāatbild, tāpēc varam sagaidīt izmisuma diktētus soļus. Mūs apdraud arī omoniešu bandas.

— Kāpēc jūsuprāt, omonieši vakar plosījās Doma laukumā?

— Tas varēja būt izmisuma solis: acīmredzot viņi zināja ko tādu, ko mēs vēl tagad nezinām. Doma laukumā viņi pilnīgi bezjēdzīgi metās uzbrukumā cilvēkiem. Ja viņi būtu gribējuši ieņemt Augstāko Padomi, to izdarīt ar četriem bruņutransportieriem būtu nieks, bet, nē, viņi neaplenca, piebrauca no vienas puses.

— Kā strādā Aizsardzības padome?

— Otrdien sanāca pēcpusdienā, vakar — no rīta. Katram sadalīti pienākumi: man vispirms jākoordinē, ja tā var teikt, cilvēku rīcība aiz parlamenta mūriem un jāatbild par informatīvajiem mītiņiem. Aizsardzības padome apvieno šobrīd visus reālos spēkus: Augstāko Padomi, valdību, T autas fronti un Rīgas pilsētas padomi.

— Kāpēc šajā padomē Andrejs Inkulis tika nomainīts ar Andri Teikmani?

— Šo priekšlikumu izteica LTF frakcija. Inkuļa kungs atrodas atvaļinājumā.

— Kāda jums ir informācija par sākto streiku?

— Streiks attīstās grūti, un tas ir saprotami, jo mums nebija laika to organizēt. Cilvēku protests turpinās, un tie, kuriem sarežģījumi bija jāizjūt, to arī izbauda. Kamēr situācija nav skaidra, streiki turpināsies. Lēmumu par to izbeigšanu pieņems Augstākā Padome.

— Kā vērtējat pieņemto likumu par Latvijas Republikas valstisko statusu?

— Laikus pieņemts un labs likums. Protams, pilnā mērā tas vēl nevarēs darboties. Kā mēs bijām paredzējuši savu dzīvi? Lēnām un pakāpeniski attīstīt valstiskumu. Augstākā Padome vakar nevarēja būt droša, ka tās darbība nav apdraudēta un ka šo likumu varēs pieņemt vēlāk, un deputātu pienākums bija pieņemt šo dokumentu.

— Vai akcijas «Liesmojošais Baltijas ceļš» sakarā viss ir pa vecam?

— Akcijai gatavojāmies pusotru mēnesi, esam pieņēmuši lēmumu, kuru atcelt var tikai Latvijas Republikas Augstākā Padome, taču šobrīd — trešdienas pēcpusdienā — nav iemesla to darīt. Aicinu visus piedalīties un paust attieksmi gan pret 1939. gada notikumiem, gan pret neliešu šīsnedēļas «darbiem».

 

Andra Jauce