Rīgā, Sēlpils ielā 6

No Barikadopēdija

Stāsta republikas asinspārliešanas stacijas donoru nodaļas vadītāja Irēna Danilāne:

— Šajās dienās daudzi cilvēki jau nodevuši asinis: 13. janvārī — 160, 14. janvārī — 450, bet 15. janvārī līdz pusdienlaikam — 100. Pēdējais skaitlis liecina, ka 15. janvārī donoru skaits pēkšņi samazinājies. Naktī uz 15. janvāri atbrauca donori no Liepājas pedagoģiskā institūta, autobusi no Limbažiem un Jūrmalas. Tomēr ierosinu asinis nodot arī citās pilsētās, nevis braukt tikai uz Rīgu. 14. janvārī Bauskā asinis nodevuši aptuveni 300 cilvēku.

Katrs donors nodod vidēji 330 mililitru asiņu. Atliek sareizināt šo skaitli ar asinspārliešanas stacijā ieradušos donoru skaitu.

— Vai vēl arvien pārbaudāt, vai asinīs nav AIDS vīrusa?

— Jā, to darām tāpat kā vienmēr. Turklāt pārbaudām arī, vai tajās nav sifilisa un vīrusu hepatīta izraisītāju. Izmantojam tikai vienreizējās lietošanas sistēmas un medicīnas instrumentus un aparatūru.

— Kā palīdzējāt Lietuvai?

— Aizsūtījām astoņus litrus saldētas asins plazmas. Tas ir apmēram 40 donoru devums.

Bet mums jādomā par to, kā vajadzības gadījumā palīdzēsim Latvijas cilvēkiem. Būtu nepieciešams, lai republikas asinspārliešanas stacijā ik dienas nodotu asinis vismaz 200 donoru. Ar pašreizējo asiņu daudzumu varētu līdzēt vienīgi Rīgas iedzīvotājiem. Gadījumā, ja asinis vajadzētu arī citur republikā, tad to nepietiktu.

— Tātad jūs gaidāt lielāku donoru aktivitāti?

— Jā, protams. Bet donoriem jāievēro šādi noteikumi: uz asins pārliešanas staciju labāk nākt rīta pusē pēc laba nakts miega un sātīgu brokastu ieturēšanas. Daudzi cilvēki nāk tieši no «barikādēm", pamatīgi nosaluši un novārguši. Nav brīnums, ka, nododot asinis, viņi nereti dabū krampjus, ģībst. Tad mums ilgi jānopūlas, lai šos cilvēkus atkal dabūtu uz kājām.

Vēlreiz gribētu izteikt aicinājumu: lūdzu, nāciet nodot asinis, jo tās var būt nepieciešamas ikvienam no mums! Asinspārliešanas stacijas adrese: Rīgā, Sēlpils ielā 6. Gaidām jūs ik dienas no pulksten 8 līdz 18.

Ieva Strazdiņa