Notikumu hronika

No Barikadopēdija

19. augustā

Bloķēti ceļi uz Rīgu. Pulksten 19 ieņemta Latvijas televīzija.

Pulksten 21 ieņemta Iekšlietu ministrija un Latvijas Tautas frontes mītne.

Kā paziņoja Iekšlietu ministrijas dežurants, 19. augustā plkst. 22.15 Rīgas pilsētas izpildkomitejas iekšlietu pārvaldes ieņemšanas laikā tika apšaudīts mikroautobuss «Latvija», kurš nejauši atradies turpat blakus. Apšaudē nogalināts mikroautobusa šoferis 30 gadu vecais Raimonds Salmiņš, kurš dzīvoja Slokā, divu bērnu tēvs. Kājās ievainots 57 gadus vecais Jānis Verpakovskis. Mikroautobuss piederēja Latvijas Republikas Rakstnieku savienībai. Par citiem agresijas upuriem Iekšlietu ministrijas dežūrdaļā ziņu nav.

20. augusta rītā Rīgas pilsētas tautas deputātu padomes priekšsēdētājs A. Teikmanis informēja, ka naktī uz Salu tilta Rīgā notikusi bruņutransportiera sadursme ar kādu mikroautobusu «Latvija». Šoferis Staņislavs Skroders nāvīgi ievainots.

Naktī uz 20. augustu pulksten 4.45 Doma laukumā ieradās desantnieku formas tērpos ģērbušies kareivji. Pulksten 4.50 atskanēja pirmie šāvieni un tika uzspridzinātas radionama ieejas durvis. Daļa darbinieku, kas tajā brīdī atradās radio ēkā, sagāja radiostudijas telpās, lai vēlreiz visi kopā izietu tiešajā ēterā. Latvijas radio atskaņoja Latvijas himnu. Kad skanēja himnas pēdējie akordi, studijas telpās ielauzās kareivji un izrēķinājās ar dažiem radionama darbiniekiem, sitot tos ar laidēm. Pēc neapstiprinātām ziņām, Doma laukumā ievainoti trīs cilvēki — žurnālists Kārlis Grīnbergs un divas civilpersonas (Zvaigzne un Krastiņš). Cietis arī nule ievēlētais Latvijas Republikas Augstākās Padomes deputāts Aivars Berķis.

20. augustā Latvijas Republikas Augstākā Padome atsāka darbu. Pulksten 9 notika Latvijas Tautas frontes frakcijas sēde. Pulksten 10 sākās plenārsēde. Tajā piedalās 139 deputāti.

 

Latvijas Republikas Augstākās Padomes

preses centrs /LETA/

*** 

Vakar vakarā skvērā pie Arsenāla ēkas tautu mītiņā uzrunāja AP deputāti un LTF valdes locekļi. Augstākās Padomes priekšsēdētāja pirmais vietnieks Dainis Īvāns aicināja šajās grūtajās dienās būt vienotiem. Lai likvidētu informācijas trūkumu par notikumiem Latvijā un pasaulē D. Īvāns paziņoja, ka deputāti nolēmuši iet tautā — izplatot tās ziņas, ko nav iespējams publicēt un pārraidīt. Informācijas izplatīšanas vietas ir:

laukums pie Brīvības pieminekļa;

laukums pie operas;

skvērs iepretī Matīsa tirgum;

«Saktas» puķu kiosks.

LTF priekšsēdis Romualds Ražuks visus aicināja piedalīties 21. augustā iecerētajā vispārējā politiskajā streikā. Viņš paziņoja, ka akcija «Liesmojošais Baltijas ceļš» notiks kā iepriekš paredzēts.

M. Miķelsone

 

***

Lūdzam atsaukties visus, kas naktī uz 20. augustu Radio ēkas ieņemšanas laikā Jēkaba ielā redzēja, kā bruņutransportierī ievelk mugurā ievainotu vīrieti, kas bija ģērbies gaišā vējjakā. Zvanīt pa tālruni 323968.

Zigismunda Segliņa foto (LETA)