Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Lietuva, 1989)

No Barikadopēdija

Pagājušā nedēļa Lietuvas iedzīvotājus nepārsteidza ar lieliem politiskiem notikumiem, drīzāk gan jāteic, ka sabiedrības uzmanību saistīja izklaidējoša rakstura notikumi.

Protams, visu uzmanību saistīja Lietuvas komjaunatnes Centrālkomitejas birojs. Tas neatbalstīja PSKP CK ģenerālsekretāra M. Gorbačova referāta tēzes, ko viņš nolasīja PSKP CK apspriedē par partijas federatīvajiem principiem. Tās tika noraidītas kā pretrunīgas koncepcijai par Lietuvas Komunistiskās partijas patstāvību. Birojs aicināja visus republikas komjauniešus izteikt savu nostāju šajā jautājumā, atbalstīt Lietuvas KP centienus kļūt par patstāvīgu partiju.

Kā «PJ» jau rakstīts, Lietuvas komjaunatnes kongress pieņēma deklarāciju, kura nosodīja neatkarīgās Lietuvas okupāciju un aneksiju 1940. gada 15. jūnijā kā vardarbības aktu, kas neatbilst starptautisko tiesību normām. Tāpēc 21. jūliju (padomju varas nodibināšana Lietuvā) komjaunatnes Centrālkomitejas birojs uzskata par okupācijas sekām. Karogi lielākoties bija izkārti aiz inerces, bet visas avīzes šo notikumu boikotēja.

Kā latviešu lasītāji jau zina, republikā turpinās parakstu vākšana par Molotova — Ribentropa pakta slepeno protokolu anulēšanu kopš to parakstīšanas datuma un to seku likvidēšanu — okupācijas karaspēka izvešanu no Baltijas. No PSRS tiek prasīts radīt iespēju mums pašiem noteikt politiski sociālo iekārtu.

Aicinājumā ANO ģenerālsekretāram akcijas organizētāji, t. i., «Sajūdis» lūdz atsūtīt savus pārstāvjus uz Baltiju, lai tie novērotu brīvas vēlēšanas. Akcija sākās ar konfrontāciju starp republikas valdību un «Sajūdi». Valdība ieteica vēl pagaidīt un labi pārdomāt, jo šī akcija var radīt politisku sasprindzinājumu republikā un valstī. Republikas valdības aicinājums, kas publicēts Lietuvas avīzēs, beidzas ar vārdiem: «Mūsu ceļš — tās nav ultimatīvas prasības. Mūsu ceļš ir konstitucionāls.» Tomēr «Sajūdis» aicina iedzīvotājus turpināt akciju.

21. jūlijā mūsu laikraksta 1. lappuse bija pustukša. Baltā laukumā lieliem burtiem bija rakstīts: «Avīzes «Komjaunimo tiesa» metiens ir 650 tūkstoši eksemplāru, pelņa — vairāk nekā 1,5 miljoni rubļu gadā. 93,8 procentus peļņas saņem PSKP CK. Šī avīzes lappuse — mūsu pirmais protests pret šādu netaisnību.» Zem šiem vārdiem bija parakstījušies komjaunatnes Centrālkomitejas birojs un avīzes redakcijas kolēģija. Tajā pašā numurā bija publicēts visas jaunatnes preses atkārtots aicinājums PSKP CK un Lietuvas KP, kā arī Lietuvas Žurnālistu savienības paziņojums par laikrakstu un žurnālu ekonomisko patstāvību un tehnisko nodrošinājumu. Bet nākamajā dienā — 22. jūlijā — mūsu avīze iznāca bez ordeņa «Goda Zīme». Jau agrāk mēs atteicāmies no lozunga «Visu zemju proletārieši, savienojieties!» un vairs neesam komjaunatnes Centrālkomitejas orgāns, bet gan izdevums. Šodien domājam par jaunu nosaukumu un jaunām darba metodēm.

Pagājušajā nedēļā beidzās iestājeksāmeni jaunajā augstskolā — Vītauta Dižā Kauņas universitātē. Pēc liela konkursa Humanitārajā fakultātē tika uzņemti 65 studenti, bet Ekonomikas un eksakto zinātņu fakultātēs — 54 studenti.

Interesantu paziņojumu esam saņēmuši no Lietuvas Tirdzniecības ministrijas — ar 1. augustu Lietuvas iedzīvotāji varēs veikalos iepirkties, uzrādot pasi vai kādu personas apliecību. Šāda lēmuma mērķis ir samazināt deficītpreču izvešanu no Lietuvas. Deficītpreču sarakstā ir gaļa un tās izstrādājumi, sieri, audumi, sporta tērpi u. c, pavisam 36 dažādas preces. Tūristiem un republikas viesiem tās nepārdos. Viņi varēs nopirkt tikai, piemēram, 200 g desas. 1/2 kg gaļas, vārdu sakot, tik daudz, lai uzturētu savu dzīvību. Protams, tas ir radikāls lēmums, bet pie tā novedis lielais «tūristu» daudzums mūsu veikalos.

Šajās dienās Lietuvā bija daudz automašīnu ar ārzemju numuriem, un tāpēc visi brīnījās, ka to īpašnieki runā lietuviski. Viņi visi bija atbraukuši uz Pasaules lietuviešu jaunatnes dienām. Tās organizēja Lietuvas jaunatnes biedrība «Lituanica». Vairāk nekā 600 jaunu cilvēku piedalījās šajā saietā. Jaunie lietuvieši no Kanādas, Kolumbijas, ASV, VFR, Austrālijas, Polijas, Latvijas, Igaunijas vairāk nekā 10 dienas dzīvoja kopā. Viņi atzīmēja Žalgiras kaujas gadadienu un Darjus un Girena leģendārā lidojuma (no Amerikas uz Lietuvu pāri Atlantijas okeānam) gadadienu, spēlēja basketbolu, apmeklēja teātrus un koncertus, piedalījās dažādās diskusijās.

Nesen Viļņas sporta pilī sāka darboties konkursa «Mis pasaules lietuviete» štābs. Šāds konkurss pirmo reizi notiks nākamgad no 25. jūnija līdz 1. jūlijam. Tajā var piedalīties lietuvietes no visas pasaules, kuras prot runāt lietuviski. Aicinām piedalīties konkursā arī Latvijā dzīvojošās lietuvietes! Adrese: Lietuvā, 232051. Viļņā, Eidukeviča 1, konkurss «Mis pasaules lietuviete», tālruņi: 352321, 356473 un 357155. Lūdzam ilgi nedomāt!

Interesantu notikumu bagāta bijusi sporta dzīve. Sestdien Viļņā sākās starptautiskās sacensības lidošanā ar gaisa baloniem. Tādas sacensības notiek pirmo reizi. Tās rīko Viļņas gaisa lidotāju biedrība «Lituanica» un amerikāņu firma «Gordon Bennepp». Sacensībās piedalās vairāk nekā 100 sportistu no ASV, Lielbritānijas, Kanādas, Francijas, VFR, Somijas, Zviedrijas un citām valstīm. Viņu vidū ir arī šā sporta veida zvaigzne — lietuviešu izcelsmes miljonārs no Ziemeļamerikas Roķis Aoķis. Viņš kopā ar draugiem pirmo reizi pasaulē piecās dienās ar gaisa balonu šķērsoja Kluso okeānu. Gaisa baloni virs Lietuvas lidos līdz 1. augustam.

Patīkamu ziņu no Čehoslovakijas atvedusi mūsu automobiļu kluba autorallija komanda. ČSSR notikušajā Eiropas čempionāta posmā «Barum» mūsu sportisti sasniedza labus rezultātus un pārveda mājās divas starptautisko sporta meistaru apliecības. Tās saņēma Vītauts Sabataitis un Sauļus Girdausks. Pirmā sportista sasniegums ir ilgu gadu darba rezultāts, bet 20 gadu vecajam Sauļum to gūt palīdzējušas izcilās spējas, kuras viņš acīmredzot mantojis no sava tēva, slavenā autobraucēja Ķēstuta Girdauska. Šis panākums tika gūts, otro reizi mūsu sportistiem izbraucot uz ārzemēm. Redzams, ka bez Maskavas «palīdzības» vieglāk ir tikt pie labiem rezultātiem.

Galvenā nacionālā sporta veida — basketbola — līdzjutējiem bija iespējams vērot Ziemeļamerikas lietuviešu izlases «Vējas» spēles. Pēc daudziem interesantiem mačiem ar dažādām Lietuvas komandām izlase tikās~ ar «Žalgiri» un zaudēja — 99:106. Tajā pašā vakarā līdzjutēji atvadījās no diviem «Žalgira» spēlētājiem — Rimanta Kurtinaiša un Sergeja Jovaišas. Viņi dodas uz Rietumvāciju — Rimants spēlēs Hāgenes pilsētas sporta klubā, bet Sergejs — Dortmundā. Un tā ir «pārdotas» jau piecas mūsu basketbola zvaigznes.

Nu, bet šodien pāri Lietuvai iet humora maršs ar devīzi «Tikai tev!», kurā piedalās Lietuvas jaunie humoristi.

 

Informāciju sagatavojis

VLADS VAĻIKEVIČS,

pastāvīgais korespondents