Jaunas ēras pirmā diena

No Barikadopēdija

Vakar pirmo dienu republikas iedzīvotāji varēja iegādāties pārtikas preces par jaunajām cenām. Kaut gan juceklis Preses namā bija laupījis apetīti, tomēr, intereses dzīts, devos pastaigā pa Brīvības ielas pārtikas veikaliem.

 Pastaigas beigās pārliecinājos, ka, ja kāds „bišķītis" naudasmakā ir palicis, tad badā nomirt nevar, taču arī garšīgi paēst diezin vai izdosies. Visos veikalos varēja nopirkt pienu un kefīru, auksto gaļu (tautā dēvēts "suņa prieks") par 80 kapeikām kilogramā, zilcdesu par 3 rbļ. kilogramā, asinsdesu par 1,50 rbļ. kilograma, kā arī «Maizes desu" ("M. D.") par 11,30 rbļ. kilogramā. Veikala Brīvības ielā 58 vadītājas vietniece Grišina gan paskaidroja, ka atteikusies pieņemt šo "M. D.", jo tā esot izskatījusies tik drausmīga («draņķīga"), ka kauns tādu cilvēkiem pārdot. Arī 52. veikala vadība teica, ka rīt vairs nepasūtīšot "M. D.". Dažos veikalos atvesti cīsiņi par 7,30 rbļ. kilogramā, kuri zibenīgi „izķerti"; citur pārdošanā bijusi cūkgaļa par 12,50 rbļ. kilogramā, kas pārdota tikpat ātri. Bijuši arī sen neredzētie šokolādes sieriņi par 39 kapeikām gabalā.

Galvenās atziņas, ko izteica pārdevēju „korpuss" — vārītas desas un it īpaši "M.D." par tādām cenām ir neērti pārdot, jo to kvalitāte nav uzlabojusies (pareizāk sakot, par kvalitāti nevar pat runāt); arī sveramais krējums esot bijis diezgan briesmīgs. Joprojām pircējiem jāpieprasa uzrādīt vizītkartes, ir saglabātas arī līdzšinējās pārdošanas normas.

Savukārt pircēji pievienosies pārdevēju viedoklim par desām; par piena, kefīra un biezpiena cenām īpašu iebildumu nebija. Aptaujātie piekrita, ka arī maizītei cenas vajadzējis paaugstināt. Pretenzijas bija pret apkalpošanu — ja jau jāmaksā augstāka cena, arī servisam jābūt "līmeni".

Iegriezos arī Matīsa tirgū, lai pavērotu, vai mainīsies pieprasījuma un piedāvājumu attiecības. Tirgotāji gan teica, ka vēl nekas neesot mainījies — nedaudz mazāk pirkts tikai biezpiens.

Savukārt pēc desām stāvēja vēl lielāka rinda nekā valsts veikalos. Tas arī saprotams — par 9,30 rbļ. kilogramā varēja nopirkt daudzkārt labāku desu nekā "M.D.". Pircēju viedoklis — pagaidām tirgū cenas ir nedaudz lielākas, taču produkcija daudz labāka un rindas mazākas.

Tā gan bija tikai pirmā diena jauno cenu ērā, kas būs tālāk — to redzēsim.

Apgaitā devies

Ainārs Ērglis