PSRS

No Barikadopēdija

PSRS prezidenta Mihaila Gorbačova paziņojums

 

PSRS prezidents Mihails Gorbačovs, kas naktī uz 22. augustu atgriezās Maskavā no Krimas, kur viņš tika izolēts kopš valsts apvērsuma mēģinājuma sākuma, 19. augustā, lidostā paziņoja, ka nožēlojama cilvēku saujiņa, izmantojot grūto situāciju, mēģinājusi nostādīt ļaudis uz ceļa, kas ved uz katastrofu. M. Gorbačovs paziņoja, ka 72 stundas viņš, PSRS prezidents, bijis pilnīgi izolēts no savas zemes un pasaules. Avantūristi gribējuši salauzt viņa gribu, ietekmēt viņa ģimeni.

PSRS prezidents uzsvēra, ka viņš kategoriski noraidījis visus priekšlikumus atbalstīt šīs personas, norādot, ka viņu rīcība pazudinās gan viņus pašus, gan valsti. Viņš izteica dziļu pateicību padomju cilvēkiem, īpaši Krievijas tautai un Krievijas prezidentam Borisam Jeļcinam, kuri noteikti aizšķērsoja ceļu šai avantūrai. Prezidents nosauca demokrātijas spēku uzvaru par milzīgu pārbūves nopelnu. Viņš arī atzina, ka Padomju Savienībā ir daudz problēmu ar pārtiku un kurināmo, ka situācija finansu un tirgus jomā ir sarežģīta.

 

Aleksandra Jakovļeva intervija

 

Bijušais PSKP CK politbiroja loceklis, viens no «demokrātisko reformu kustības» organizētājiem Aleksandrs Jakovļevs paziņojis, ka neveiksmīgā valsts apvērsuma mēģinājuma laikā PSKP vadība «izturējusies gļēvi».

21. augustā Krievijas televīzijas nakts jaunāko ziņu programmai viņš uzsvēra, ka «partija klusējusi» laikā, kad noticis valsts apvērsums un PSKP CK ģenerālsekretārs un PSRS prezidents ticis atstumts no varas.

Aleksandrs Jakovļevs, kas pirms dažām dienām paziņoja par savu izstāšanos no PSKP, uzskata, ka «godīgajiem partijas biedriem ir amorāli sastāvēt organizācijā, kas neprotestēja pret valsts apvērsumu».

 

Ierosināta krimināllieta pret valsts ārkārtējā stāvokļa komitejas locekļiem

 

KPFSR prokuratūra ierosinājusi krimināllietu pret bijušās valsts ārkārtējā stāvokļa komitejas locekļiem, kas piedalījās valsts apvērsumā, šodien Maskavā notiekošajā KPFSR Augstākās Padomes ārkārtējā sesijā paziņoja republikas ģenerālprokurors Valentīns Stepankovs. Viņš teica: «Neraugoties uz kritiku par bezdarbību, kas tika adresēta tiesību aizsardzības orgāniem, vakar es nevarēju uz to atbildēt tīri taktisku apsvērumu dēļ. Krievijas prokuratūra jau vakar bija ierosinājusi krimināllietu, taču mēs par to nerunājām. Pēc tam, kad no Forosas atlidoja lidmašīna, lidostā tika aizturēts Krjučkovs. Bijušais VDK vadītājs ir arestēts un nogādāts vietā, kur viņu apsargā. Šo arestu sankcionēja Krievijas ģenerālprokurors. Ar otru lidmašīnu atlidoja Jazovs un Tizjakovs. Arī viņi arestēti un nogādāti vietā, kur viņus apsargā. Pašlaik šie cilvēki tiek nopratināti.

Bijušā viceprezidenta Janajeva kabinetā pabeigta kratīšana. Viņš nogādāts Krievijas prokuratūrā, kur notiek viņa nopratināšana un izdota sankcija viņa arestam. Pašlaik tiek nopratināts arī šīs komitejas loceklis Baklanovs. Diemžēl neizdevās arestēt Pugo. Kad aizturēšanas grupa mēģināja ieiet bijušā PSRS iekšlietu ministra dzīvoklī, viņš izdarīja pašnāvību. Smagi sevi ievainojusi viņa sieva, kas nogādāta slimnīcā smagā stāvoklī.

Pavlovs atrodas slimnīcā, bet Starodubcevs — ārpus Maskavas robežām. Tiek veikti pasākumi, lai izsauktu viņus uz nopratināšanu. KPFSR prokuratūra turpina izmeklēšanu. Rezultāti tiks publicēti.

 

Krievijas premjers Ivans Silajevs

 

paziņojis, ka apcietināti 60 procenti huntas locekļu, kas Padomju Savienībā mēģināja izdarīt antikonstitucionālu apvērsumu. Iekšējās reformas Padomju Savienībā tagad tikšot realizētas radikālāk un ar to nodarbošoties jauna izpildītāju komanda. Bet savienības līgumu varētu parakstīt septembra beigās vai oktobra sākumā.

 

Mihails Moisejevs,

 

kas līdz šim bija PSRS bruņoto spēku ģenerālštāba priekšnieks, ar M. Gorbačova dekrētu iecelts par PSRS aizsardzības ministra vietas pagaidu izpildītāju.

 

Leonīds Šebaršins

 

iecelts par PSRS VDK priekšsēdētāja vietas pagaidu izpildītāju. Līdz šim 56 gadus vecais ģenerālleitnants bija PSRS VDK priekšsēdētāja vietnieks un vadīja ārējo izlūkdienestu.

 

PSRS Iekšlietu ministrijas ziņojums

 

22. augustā izdarīja pašnāvību PSRS iekšlietu ministrs Boriss Pugo.

 

Vasilijs Trušins

 

iecelts par PSRS iekšlietu ministra vietas pagaidu izpildītāju. Kopš 1990. gada septembra viņš bijis PSRS iekšlietu ministra vietnieks.

 

Ļeņingradā

24. augustā notiks Baltijas valstu un Krievijas ziemeļrietumu daļas PSRS tautas deputātu tikšanās. Deputāti sapulcēsies pirms gaidāmās PSRS AP sesijas, lai izstrādātu darbības plānu. Tikšanās iniciators ir Ļeņingradas mērs Anatolijs Sobčaks, tajā ieradīšoties vairāk nekā 400 deputātu.