Padomju Sociālistisko Republiku Savienības prezidentam Mihailam Gorbačovam

No Barikadopēdija

Cienījamo prezident!

Latvijas Republikas iedzīvotājos lielu satraukumu izraisa situācijas saasināšana, ko mērķtiecīgi provocē tie politiskie spēki, kuri zaudējuši gan Latvijā vēlēto PSRS tautas deputātu, gan visu līmeņu Latvijas Republikas padomju, tai skaitā Augstākās Padomes vēlēšanās.

Sevišķas bažas izraisa nesen uzsāktā provokatorisko sprādzienu sērija. Kā zināms, PSRS aizsardzības ministrs D. Jazovs kādā no savām kongresa laikā sniegtajām intervijām ir atzinis, ka pieminekļus, ar kuru spridzināšanu šī sērija tika ievadīta, uzspridzinājuši Padomju armijas pārstāvji. Armijas pārstāvji pagaidām nav oficiāli nolieguši, ka nebūtu pārējo sprādzienu autori.

Šā gada 21. decembrī Rīgā notika Baltijas kara apgabala militārās sabiedrības pārstāvju kongress, kurā tika pieņemts «cīņubiedriem» adresēts aicinājums atjaunot «padomju funkcijas, veidojot tās kā strādnieku, zemnieku un kareivju padomes».

Tādējādi virsniecības pārstāvji pasludina, ka gatavojas izveidot pretlikumīgu diktatorisku varas sistēmu kā pretmetu padomēm, kurās viņiem nav izdevies kļūt par noteicējiem.

Aicinājumā, ar kuru šā saieta dalībnieki vēršas pie kongresa, paziņots, ka «gadījumā, ja netiks uzsākta noteikta un konkrēta rīcība, lai ieviestu un nodrošinātu politisko stabilitāti visā valstī, Jūs piespiedīsit mūs Baltijā veikt it visus, to skaitā ārkārtējus pasākumus…»

Cienījamo prezident, ar pilnu atbildību varu Jums apliecināt, ka padomju armiju Latvijā neviens fiziski neapdraud, jo nekādu jaundibināmu bruņotu formējumu Latvijas Republikā nav. Ziņas, ko uz kongresu atvedis PSRS VDK priekšsēdētājs Krjučkovs, neatbilst patiesībai, jo šo jautājumu valdība Latvijas Augstākajā Padomē speciāli izskatījusi.

Ievērojot to, ka visi PSRS bruņotie formējumi Latvijā izpilda vienīgi Komunistiskās partijas norādījumus, bet tas gan PSRS, gan Latvijas Republikā ieviestās daudzpartiju sistēmas apstākļos ir Konstitūcijas pārkāpums, viss iepriekšteiktais liecina, ka Latvijā tiek gatavota prettiesiska militāra diktatūra, lai ar spēku pakļautu latviešu tautu, kas mierīgiem parlamentāriem līdzekļiem atjauno tai laupīto neatkarību.

Pašreizējos jau tāpat satraucošajos apstākļos spēka lietošanas mēģinājumi neizbēgami novedīs pie mierīgo iedzīvotāju asinsizliešanas, un man jāpiebilst, ka citādu kā vien mierīgu iedzīvotāju mūsu republikā arī nav.

Ņemot vērā iepriekšteikto, lūdzam paziņot, vai jūs kā virspavēlnieks efektīvi kontrolējat PSRS bruņotos spēkus, to vidū arī Baltijas kara apgabala «militāro sabiedrību», vai minētie notikumi norisinās ar jūsu ziņu, vai tie nav pretrunā ar jūsu starptautisko miera nesēja un Nobela miera prēmijas laureāta slavu un kā tie ietekmēs starptautisko palīdzību, ko pašlaik saņem PSRS?

Īsi un skaidri — vai jūs gatavojaties pieļaut asinsizliešanu un ar spēku pakļaut latviešu tautu, kas ar mierīgiem līdzekļiem atjauno savu neatkarību?

Juris Bojārs,

PSRS tautas deputāts, Latvijas Republikas tautas deputāts, juridisko zinātņu doktors