Latvieši trimdā

No Barikadopēdija

Par šo tematu daudz runāts un rakstīts. Dažādi. Taču joprojām presē neparādās pamatīgāki pētījumi. Nav arī pārpublicējumu no rūpīgi uzrakstītiem pētījumiem trimdā. Tomēr pamazām šī informācija nonāk Latvijā.

Pirmais plašākais pasākums, kas ļaus ieskatīties latviešu trimdas pirmsākumos otrā pasaules kara beigās, notiks trešdien, 7. februārī, pulksten 18 Zinību namā Rīgā.

Pirmo reizi ieskatīsimies avīzē «Latviešu Balss», kas iznāca Vācijā kara beigās. Stokholmas Universitātes filozofijas (konkrētāk, mūsu izpratnē — filoloģijas) zinātņu doktore Aija Janelsiņa-Priedīte nodevusi publicēšanai Latvijā pētījumu «1945. gads latviešu trimdas literatūrā». Ar šo pētījumu fragmentiem iepazīsimies arī šai pasākuma.

Latvijas Universitātē sācis darbu Itālijas mākslas akadēmijas īstenais loceklis (akadēmiķis) Juris Soikāns. Tagad pasaulē plaši pazīstamais mākslinieks, mākslas zinātnieks, mākslas pedagogs, esejists un filozofs pastāstīs par trimdas pirmajiem gadiem Vācijā, kur viņš veica «kultūras ministra» pienākumus.

S. TIMŠĀNS