Tečere palīgā Gorbačovam

No Barikadopēdija
Latvijas Jaunatne, Nr. 109 (1991-08-22)

PSRS tautas deputāte Borisa Jeļcina padomniece Gaļina Starovoitova pašlaik atrodas Londonā. Viņa sniegusi interviju arī radiostacijai «Amerikas Balss». G. Starovoitova pastāstīja, ka viņa tikusies ar M. Tečeri un informējusi «dzelzs lēdiju» par notikumiem Padomju Savienībā, arī par to, kā tieši noticis Mihaila Gorbačova arests. Jau 17. augustā viņam atņemts personiskais telefons, ar kuru viņš varējis tieši sazināties ar citu valstu vadītājiem. Gorbačovam aizliegts izmantot arī personisko lidmašīnu, bet līcī iebraukuši 16 Melnās jūras kara flotes kuģi.

Margarita Tečere savukārt izteikusies, ka viņa uzskata Mihailu Gorbačovu par savu personisko draugu un darīšot visu, lai viņam palīdzētu. Ar viņai raksturīgo enerģiju Tečere pati ķērusies pie starptautiskās ārstu komisijas izveidošanas Gorbačova izmeklēšanai. Tajā būšot visā pasaulē pazīstami ārsti, arī vairāki Nobela prēmijas laureāti.

Intervijā Starovoitova izteica arī savu viedokli par apvērsuma cēloņiem. Tie esot:

  • komunistiem negaidītā Jeļcina uzvara vēlēšanu pirmajā kārtā;
  • tas, ka Gorbačovs nav atcēlis un pat nav gatavojies atcelt Jeļcina dekrētu par departizāciju;
  • tas, ka 20. augustā parakstīt savienības līgumu gatavojušās tikai 9 no 15 republikām.

Bet notikumi, lai cik traģiski tie arī būtu, tomēr viešot optimismu, jo pati tauta izrādot sīvu pretestību, Starovoitovasprāt, neveiksmīgajam un lienošajam (ползучий) apvērsumam. Tā kā Jeļcina padomniece vēl nevarot atgriezties Maskavā, tad šo laiku viņa izmanto, lai piedalītos iespējami daudzās konsultācijās un tikšanās reizēs gan ar Lielbritānijas valdības, gan dažādu organizāciju pārstāvjiem. Līdzīgi Minhenē darbojoties arī Afanasjevs. Pat ģenerālis Volkogonovs, kurš atrodoties ārzemēs kādā hospitālī, esot uzrakstījis vairākus izskaidrojošus rakstus dažādiem ārzemju preses izdevumiem.

 

I. Helmane