Tauta organizējas, lai pateiktu — nē!

No Barikadopēdija

Enerģija uzliesmoja kā lāpa. Nedēļu pēc nodibināšanas sapulces Vides aizsardzības kluba Siguldas nodaļas dome jau 3. augustā aicināja uz savu pirmo mītiņu pie pilsētas kultūras nama.

Apmēram tūkstotis cilvēku apliecināja savu nostāju ar lozungiem — «Gribam peldēties Gaujā — kauns tās piesārņotājiem». «Siguldai — kūrortpilsētas statusu», «Visu varu padomēm!» un Raiņa dzejas rindām:

«Tas jaunais laiks, kas šalkās trīs,

Tas nenāks, ja ļaudis to nevedīs.»

 Fotostends — «Mūsu «dāvana» Gaujai», duļķaina «Siguldas minerālūdens» pudele, aicinājumu parakstīšana par nacionālās simbolikas atjaunošanu, pret AES celšanu Latvijā, ziedojumu urna VAK Siguldas nodaļas darbības veicināšanai.

Mītiņu ievadīja GNP folkloras ansamblis «Senleja» ar dziesmu «Skaista, skaista tēvu zeme».

Siguldas Vides aizsardzības kluba (biedru skaits jau tuvojas simtam) domes priekšsēdētājs Alnis Freibergs informēja par kluba darbības galvenajiem virzieniem, aicinot siguldiešus būt līdzatbildīgiem. Mītiņa vadītājs, domes loceklis, advokāts Andris Grūtups aicināja uz godīgu, atklātu sarunu par skaistās Gaujas likteni.

— Gauja kļūst par netīrumu notekgrāvi — tikai viena trešā dala notekūdeņu tiek (nosacīti) attīrīti. Pagātnē ir tie laiki, kad, braucot pa Gauju, tās ūdeni varēja lietot uztura pagatavošanai. Jaunas attīrīšanas iekārtas netiek celtas. Jāapzina un jāsauc vārdos vainīgie — šādi un daudzi citi atzinumi izskanēja VAK domes locekļu un aktīvistu tautas tiesneša Voldemāra Šubrovska, Rīgas rajona iekšlietu nodaļas priekšnieka vietnieka Ivara Redisona, Lauktehnikas Siguldas nodaļas atslēdznieka Jāņa Saulīša, foto vēsturnieka Pētera Korsaka, GNP dabas aizsardzības vecākā inspektora Māra Mitrevica, ārsta Ģirta Veģa, profesora Zigurda Zuzes, ekonomista Jāzepa Miķēna un daudzu citu runās.

Savas domas izteica arī bobsleja un kamaniņu trases direktora vietniece un Siguldas dzelzsbetona konstrukciju rūpnīcas direktors — drosmīgākie no 16 uzaicinātajiem to uzņēmumu vadītājiem, kuru darbība saistīta ar vides piesārņošanu vai arī no citām republikām pieaicināta darbaspēka izmantošanu.

Mītiņa nobeigumā izskanēja pārliecība, ka Vides aizsardzības kluba darbība Siguldā dos praktiskus rezultātus. Kopīgo noskaņu apliecinot, skanēja dziesmas par Gauju — dzīvu, tīru, skaistu.

L. GRUDULE