Valsts aizsardzību pārņems izpildvara

No Barikadopēdija

Piektdien, 18. janvārī, Augstākā Padome pieņēma lēmumu "Par valsts pašaizsardzības komisijas izveidošanu".

Komisijas sastāvs — A. Gorbunovs, I. Godmanis, J. Dinevičs, R. Ražuks un A. Inkulis. Tās lēmumus īstenos Ministru Padome, izmantojot arī līdzšinējās pašaizsardzības struktūras. Augstākās Padomes pašaizsardzības štābs turpmāk pakļausies jaunradītajai komisijai.

Lēmumā uzdots Ministru Padomei līdz 1. februārim izveidot valsts pašaizsardzības departamentu.

Bet vispirms pašaizsardzības jautājumu Tautas frontes frakcija ilgi un ķildīgi apsprieda savā sēdē. Ne vien pelnīta kritika, bet arī ironiskas piezīmes un apvainojumi "bombardēja" Augstākās Padomes aizsardzības štābu, kura patiesais vadītājs ir T. Jundzis. Savukārt viņš sacīja, ka aizsardzību sašķēlis I. Godmanis. Taču neriskēšu to visu aprakstīt sīkāk, jo žurnālistu piedalīšanās frakcijas sēdēs tāpat ir nedroša.

Deputāti dažādi vērtēja situācijas bīstamību un svarīgāko objektu nostiprinājumu lietderīgumu, taču gandrīz vienprātīgs bija spriedums par līdzšinējo aizsardzības sistēmu — haotiska. Četru vadības centru — valdības komisijas, AP aizsardzības štāba, Tautas frontes un kārtības sargu vienības štābu — līdzāspastāvēšana cilvēkos radījusi neizpratni — kam lai pakļaujas, it sevišķi, ja rīkojumi ir pilnīgi pretēji.

Jā, tauta ir pierādījusi, ka tā uz Latvijas aizsardzību ir gatavāka nekā pati valsts. Milicija, piemēram, nespēj tikt galā ar simt teroristiem. Taču, kā sacīja R. Marjaša, tautas permanentā demonstrācija uz barikādēm nevarot turpināties ilgi un tāpēc augstākajai izpildvarai ir jāuzņemas pilnīga atbildība par situācijas drošību. Augstākās Padomes pieņemtais lēmums apliecina, ka virzība ir tieši tāda.

A. Jauce

Lai nevajadzētu izmantot pasta baložus…

Visi ceļi ved uz Domu…

Ar sātīgu zupu vēderā vieglāk sargāt valdību

Starp diviem akmeņiem

Brīvu Zaķusalu brīvā Latvijā!

Andra Eglīša foto LETA