Kultūras raibumi

No Barikadopēdija

13.  janvāra vakarā reti kuram varēja ienākt prātā, ka Mūzikas akadēmijā notiek koncerts. Tomēr tieši šajā vakarā Lielajā zālē spoži izskanēja Jurjānu Andreja II republikas pūšamo un sitamo instrumentu izpildītāju konkursa pēdējie akordi. Koncertā piedalījās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris.

Konkurss notika vēl daudzmaz mierīgās dienās, no 5. līdz 13. janvārim, kas neapšaubāmi tikai cēla tā māksliniecisko kvalitāti.

Piedalījās 91 izpildītājs, žūrijas komisijas priekšsēdētājs — Viļņas Konservatorijas profesors Eduards Brazausks. Kopumā tika prēmēti 23 laureāti un piešķirti trīs diplomi. Laureātus izvirzīja katrā instrumentu grupā.

Pirmās vietas piešķirtas Ilonai Meijai (flauta), Mārcim Kūlim (klarnete), Gatim Evelonam (mežrags), Dacei Apsītei (trompete), Andrim Ērglim un Kasparam Kārkliņam (trombons), kā arī Ivo Krūskopam (sitamie instrumenti).

  • Vēl Latvijas Mūzikas akadēmijā 24. un 25. janvārī paredzēti Latvijas Tautas mākslinieka profesora Ēvalda Berzinska simtgadei veltīti sarīkojumi, kuru ietvaros būs arī profesoram Ē. Berzinskim veltītā republikas mūzikas vidusskolu stīdzinicku konkursa nobeigums.
  • Visapmeklētākā izstāde Rīgā pagājušās nedēļas nogalē bija Jēkaba ielā skatāmā ar plakātiem aplīmētā sēta. Patīkami, ka mums nebija piemirsies pasmieties arī par pašu netikumiem.
  • Ekspresfotoizstādes par Rīgas barikādēm reportieri sāka rīkot jau tad, kad tās vēl bija skatāmas ielās. Pirmo atklāja 17. janvārī fotoklubā "Rīga".
  • Mūžīgo, visiem pazīstamo, nepārvērsto Vecpilsētas skaistumu J. Brektes redzējumā varam baudīt Valsts mākslas muzejā.
  • Teātros skatāmas paredzētās izrādes.
  • No dokumentālo filmu skates Kino namā:

«Esplanāde" (režisors — A. Apsītis). Ko gan visu šī Rīgas Esplanāde nav pieredzējusi! Latvijas armijas sporta svētkus, Dziesmu svētkus, Jāņa Čakstes un Kārļa Ulmaņa uzrunas tautai. Arī 1945. gadu, kad varonīgie krievu atbrīvotāji virpuļoja uzvaras dejā ar latviešu meitenēm, kurām čukstēja ausīs, ka "Rīga ir mazā Parīze". Savukārt tagad, kad vārtrūmes ir piedrazotas, viņi atzīst, ka "Rīga ir skaista pilsēta, tikai latviešu tajā par daudz".

***

«Pelnrušķīte" (režisors T. Margēvičs).

Dziļāk un skaudrāk par ikgadējo skaistuma konkursu. Par vienu no pagājušā gada pretendentēm. Vai tiešām viss ir zelts, kas spīd?

***

«Elefants" (režisors — S. Nikolajevs). Gleznotāja Hilda Vīka. Vai viņa iederējās savā laikā? Vai viņa bija laimīga savā laikā?

Viņa gleznoja pati sevi…

***

"Es dziedāšu par tevi" (režisors — L. Rage). Un tomēr mēs esam atraktīva tauta — no Dziesmu svētkiem līdz barikādēm.

  • Maskavas CT beigusi demonstrēt filmu par Itālijas mafiju („Astoņkājis-4"). Rīgas ielās izteikta doma, ka varētu parādīt arī filmu «Mīla uz barikādēm".

Daļu no kultūras raibumiem apkopojušas

Ilze Olšteina un Gita Valtenberga