Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1990)

No Barikadopēdija

Igaunijā sākusies plaša un asa pirmsvēlēšanu kampaņa. Deputātu kandidātu diskusija tiešajās televīzijas pārraidēs rit kopš 1. marta, kad 16 dažādu partiju, savienību, kustību, biedrību pārstāvji runāja četras stundas. Gandrīz visa republika klausījās pārraidi līdz vēlai naktij. Patīkami, ka diskusija bija ļoti korekta — bez personiskiem apvainojumiem. Pārraidi tulkoja krieviski, lai katram republikas iedzīvotājam būtu skaidrs, kas kurš ir. Pavisam reģistrēti 392 kandidāti uz 105 deputātu vietām parlamentā. No tiem 70% ir igauņi, 23% — krievi, pārējie — citu tautību pārstāvji. Visplašākā kandidātu grupa ir vecumā no 40 līdz 50 gadiem — 162. Otra plašākā grupa — tie, kas pārsnieguši 50 gadu vecumu. Jauniešu ļoti maz. Seši procenti no kandidātiem ir sievietes. Gandrīz visiem kandidātiem ir augstākā izglītība, bet piecdesmit ieguvuši zinātnieku grādu. No sabiedriskajām organizācijām un kustībām visvairāk kandidātu — 16% — izvirzījusi Tautas fronte, bet trešdaļa no kandidātiem nepārstāv nevienu politisku organizāciju.

  • Tuvojas Igaunijas pilsoņu kongress, kam delegātus izvirzīja no 24. februāra līdz 1. martam. Vēlēšanās piedalījās gandrīz 600 000 cilvēku. Kongresā būs pārstāvēta 31 partija, kustība, savienība, biedrība. Pats kongress notiks 11. un 12. martā, un tā mērķis būs noteikt Igaunijas nākotni.
  • Apturēta divu komunistiskās partijas pirmorganizāciju darbība — Augstākās Padomes Prezidijā un Ministru Padomē. Saskaņā ar labojumiem Konstitūcijā, šiem orgāniem vajadzētu būt neatkarīgiem no partijas ietekmes.
  • Tallinas Tautas deputātu padome nolēmusi turpmāk liegt privilēģijas daudzām pilsoņu kategorijām. Kopš 6. marta Tallinas veikalos un to pasūtījumu nodaļās ārpus kārtas apkalpo tikai 1 grupas invalīdus, invalīdus kopš bērnības, redzes invalīdus un daudzbērnu ģimenes. Šāds lēmums tika pieņemts gandrīz vienbalsīgi — ar sešām balsīm «pret». Līdz šim Tallinā dažādas privilēģijas izmantoja 7263 pilsoņi.
  • Igaunijā izveidota komisija padomju varas un cilvēktiesību aizsardzībai. Tās pirmajā preses konferencē tika ielaisti tikai četri žurnālisti. Televīzijas un radio žurnālistu klātbūtne netika pieļauta. Komisija joprojām cer Igaunijas ziemeļaustrumu daļā izveidot autonomo republiku. Martā tā paredzējusi organizēt plašas manifestācijas padomju varas aizstāvēšanai Igaunijā, uzskatīdami, ka pārstāv lielu iedzīvotāju slāņu intereses.
  • Sākusies kampaņa, kuras mērķis ir panākt Igaunijas Republikas prezidenta vasaras rezidences Oru pils restaurāciju. Iecerēts, ka tur varētu atrasties arī jaunā prezidenta vasaras rezidence un neliels kultūras centrs.
  • Tallinā atklāta fotoizstāde «Viena diena Igaunijā». 28. septembrī fiksētie fotomirkļi dod vispusīgu priekšstatu par dzīvi mūsu republikā.
  • 8. martā tiks ievēlēta jauna «Mis Igaunija». Katru vakaru Igaunijas TV iepazīstina ar kādu no desmit pretendentēm Televīzijas skatītāji balsojot noteiks savu «Mis».
  • Atjaunota avīzes «Igaunijas Baznīca» izdošana. Tā iznāks ik nedēļu.
  • Lai gan ar 1. martu bija paredzēts ieviest pircēju kartītes, darbs lāgā nesokas. Domājams, ka vizītkaršu sistēma sāks funkcionēt marta beigās vai aprīlī.

 

TENU VARE,

redaktora vietnieks