Rumānijā: dzīve ievirzās normālās sliedēs

No Barikadopēdija

Bukareste (TASS). Rumānija, kas nometusi diktatūras jūgu, pirmo reizi sagaida Jaungadu kā brīva zeme. Lai gan pagājušas tikai divas nedēļas, kopš šeit sākās nu jau vēsturiskie notikumi, kas pavērsa Rumānijas attīstību citā gultnē, tomēr jau var runāt par zināmiem jaunās vadības darbības rezultātiem.

Jau savos pirmajos paziņojumos jaunais varas orgāns — Nācijas glābšanas frontes padome — precīzi iezīmēja savas politikas svarīgākos virzienus. Tā ir tautas ikdienas vajadzību apmierināšana. No Rumānijas vairs netiek izvesti pārtikas produkti, sašaurināts naftas produktu eksports. Pēdējās dienās pārtikas veikali ir apgādāti ar visiem normālā uzturā nepieciešamiem produktiem. Dzīvokļos kļuvis siltāk, virtuvēs palielināts gāzes spiediens, veikalos beidzot var iegādāties spuldzes, kuru jauda ir lielāka nekā 25 vati. Vairs netiek normēts benzīns un gāze. Noteiktas vienotas elektroenerģijas un gāzes cenas, un tagad tās sadzīvē var lietot bez jebkādiem ierobežojumiem.

Atcelti vairāku pārtikas un rūpniecības precu cenu paaugstinājumi, kas bija noteikti lauku iedzīvotājiem. Pagātnē palicis likums par tā dēvēto «darbaļaužu paju līdzdalību» uzņēmumu attīstības fondā — viens no daudzajiem veidiem, kā tika aplaupīti iedzīvotāji. Kad bankas paziņoja, ka ir gatavas izmaksāt uzņēmumiem un iestādēm algu fondus, tika pieņemts lēmums obligāti izmaksāt darbaļaudīm pilnas tarifa likmes, neatskaitot tās summas, kas agrāk ar dažādiem ieganstiem tika atvilktas. Valdība apņēmusies triju gadu laikā apmaksāt arī visas slimības lapas, kas daudzus gadus netika apmaksātas.

Presē publicēta premjerministrā P. Romana intervija. Tajā atzīmēts, ka jaunās valdības veidošana ir sarežģīts process. Mēs cenšamies panākt, lai mūsu valdībā tiktu iekļauti vienīgi tādi cilvēki, kas nav sevi aptraipījuši vecā režīma laikā, viņš norādījis. Mums jāizvērš sava darbība veco struktūru ietvaros, jo jaunas vēl nav izveidotas.

Mūsu pūliņu mērķis, norādīja premjerministrs, ir nostiprināt nācijas konsensu un to garu, kas padarīja mūsu revolūciju iespējamu. Mēs pieņemsim jebkuru konstruktīvu politisko tendenci, kas palīdzēs mūsu zemes pārbūvei. Runādams par masu informācijas līdzekļu darbību, P. Romans atzīmēja, ka tie vēl atpaliek revolucionāro procesu atspoguļošanā.

Pēdējās dienās pagarināta televīzijas programma. Pirmo reizi pa Rumānijas brīvo radio un televīziju tika pārraidīts dievkalpojums no Bukarestes metropolijas.

Dzīve Rumānijā ievirzās normālās sliedēs. Tūristiem nodrošinātas tiesības apmeklēt šo zemi.