Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1990)

No Barikadopēdija

Par Igaunijas sabiedriski politiskās dzīves jaunumiem Latvijas iedzīvotājiem stāstīts jau pagājušajā nedēļā materiālos, kas tapuši ik dienas, sazinoties mūsu laikrakstu žurnālistiem. Šo politisko norišu ēnā palikuši vairāki kultūras dzīves notikumi.

Nozīmīgākās bija Georga Otsa mūzikas dienas, kuru ietvaros notika arī jauno izpildītāju konkurss ar ārzemju dziedātāju piedalīšanos. Par konkursa laureātiem kļuva operdziedātāji — Irina Kosteļņikova no Permas un Vladimirs Orihins no Tbilisi. Mūzikas dienu dalībniekiem bija iespējams piedalīties semināros, kurus vadīja profesors Nans Pilps — igaunis, kas tagad dzīvo Hamburgā.

Tehnikas cienītāji varēja apmeklēt komercizstādi, ko organizēja firma «Igaunijas izstāde» kopā ar somu firmu «IEA». Dažādu marku automašīnas piedāvāja vairāk nekā desmit firmas. Kravas mašīnas, autobusus, arī vieglos transporta līdzekļus varēja iegādāties. Tiesa, par ļoti augstām cenām. Apgrozībā tika laista arī valūta.

***

Pagājušajā nedēļā Igaunijas preses izdevumos publicēts Likums par alternatīvo (darba) dienestu. Ir izveidota komisija, kas izskata iesniegumus, kuros lūgta iespēja dienēt alternatīvajā dienestā. Šos iesniegumus komisijā var iesniegt līdz 15. aprīlim

***

23. martā žurnālisti piedalījās preses konferencē, kurā tikās Darba kolektīvu savienības, Apvienotās darba kolektīvu padomes un Tautas frontes pārstāvji, izsakot savu attieksmi pret Igaunijas suverenitāti. Darba kolektīvu savienība ierosināja Igaunijas valstiskuma jautājumu noskaidrot referendumā, ko savukārt apstrīdēja Apvienotā kolektīvu padome, uzskatot, ka parlamenta vairākums tam var nepiekrist un lietderīgāk Igaunijas patstāvības jautājuma lemšanu uzticēt oficiālajiem varas orgāniem.

 

MARI KARLSONE,

 izglītības un sociālās dzīves nodaļas vadītāja