Voļska, Primakova, Bakatina un Šahnazarova preses konference

No Barikadopēdija

Droši vien daudzi no jums jau redzējuši preses konferenci (tās daļu), ko vakar pulksten 19.30 pārraidīja Centrālā televīzija.

Jau tas vien, ka preses konference notika Zinātniski rūpnieciskās savienības telpās, liecina, ka Krievijas demokrāti par vienu no saviem atbalstītājiem izvēlējušies uzņēmēju un rūpnieku aprindas, kuriem arī «stingrās ekonomikas režīms» diez vai būtu izdevīgs. Nav domājams, ka tie, kas bija saaicinājuši žurnālistus, noslēguši velnišķīgu kompromisu ar pučistiem, lai vēlāk īstenotu to mērķus (šajā gadījumā tas nebūtu iespējams bez Gorbačova akcepta).

Otrs apstāklis, ko gribētos atzīmēt, ir preses konferences rīkotāju (Vadims Bakatins viņu vārdā) atziņa, ka bez Jeļcina aktivitātēm un stingrās nostājas negaisa mākoņi virs Maskavas un savienības tik ātri neizklīstu. Ja par apvērsuma izgāšanos vispār vēl nav pāragri un pārdroši runāt.

Arkādijs Voļskis, kurš iesāka preses konferenci un vadīja to, nebija nemaz tik satraucies, paziņojot, ka neviens no tiem, kas sēž žurnālistu priekšā, neuzskata sevi par «bijušo». Tāpat, jautāts par Gorbačova veselības stāvokli, Arkādijs Voļskis, apliecinot, ka vēl svētdien pa telefonu runājis ar prezidentu un tam nekas neesot kaitējis, piebilda: «Ārkārtējās komitejas biedri sirgst ar nopietnākām kaitēm.»

«Tauta tiešām vēlas kārtību…», bet ne jau panāktu ar tādiem līdzekļiem — to atzina preses konferences rīkotāji. Acīs duras kārtības nepieciešamības vairākkārtējs apstiprinājums, nevis traģēdijas izraisītāju nosodījums. Tagad visas nākotnes cerības ir saistītas ar Mihaila Gorbačova vārdu. Vai iecelts mocekļa kārtā un nostādīts kā vienīgais cilvēks, kurš spēj izvest valsti no krīzes, PSRS prezidents nu varēs rīkoties pēc sirds patikas? Vai šis trumpis tautas acīs nebūs spēcīgāks par pārbūves kārti? Protams, turpmāk izvēloties kadrus, nepieciešams vadīties no citiem kritērijiem nekā līdz šim…

Jeļcina panākumi liecina, ka viņš bija jānovāc no skatuves līdz ar Gorbačovu. Vēl lielāka tautas neapmierinātība būtu mazāks ļaunums nekā armijas daļas nepakļāvība. Ir saprotams, ka Jeļcinam grūti bija pasludināt sevi par armijas virspavēlnieku. Jo, sākoties kaujām pilsētu ielās starp armijas daļām, upuri būtu milzīgi arī iedzīvotāju vidū. Bet, šķiet, ka tieši armijas sašķelšana bija tas, kas lika ārkārtkomiešiem atkāpties.

Vai pavisam?

21. augustā pulksten 20.30

G. Trekteris

 

P.S.

Pulksten 21.00 CT programma «Laiks» paziņo, ka PSRS prezidents Mihails Gorbačovs pilnībā kontrolē situāciju Padomju Savienībā.

Pulksten 00.23 tiek salikti pēdējie «LJ» 22. augusta numura materiāli. Redakcijas darbinieki noskaņoti optimistiski.