Par dialoga turpināšanu

No Barikadopēdija
Vakar Jūrmalā beidzās PSRS un ASV sabiedrības pārstāvju tikšanās

Neilgi pirms PSRS un ASV sabiedrības pārstāvju tikšanās nobeiguma Jūrmalā «Padomju Jaunatnes» žurnālisti uzdeva vairākus jautājumus sēžu un diskusiju vadītājam no amerikāņu puses, žurnālistam Džonam Volakam.

 

***

 

— Tikšanās pirmajā dienā Čatokvas institūta prezidents Daniels Bratons teica, ka mūsu valstis šķir okeāns, kurā «ūdens ir auksts», bet, lai varētu nokļūt viens pie otra, ir tomēr «jālec tajā iekšā». Kā jūs vērtējat diskusijas gaitu, vai «ūdens» ir kļuvis «siltāks»?

— Nē, tas ir tikpat auksts kā sākumā vai vēl aukstāks, turklāt no abām pusēm. Bet vienalga ir «jāpeld» kopā.

— Kā jūs vērtējat notikušo domu apmaiņu? Vai, raugoties no amerikāņu delegācijas viedokļa, tā bija lietderīga?

— Abu valstu sabiedrības pārstāvju tikšanās bija ļoti svarīga, notika interesanta domu un pieredzes apmaiņa. Domāju, ka tikšanās abas puses vēlas pārtraukt ieroču uzkrāšanu, gatavošanos karam. Padomju Savienības pārstāvji arī izteicās, ka tā vēlas labas attiecības starp mūsu valstīm, ka tā vēlas ne tikai panākt vienošanos ar bruņojuma kontroli saistītajos jautājumos, bet arī citās jomās. Varbūt šādu saprašanos varētu panākt ne tikai valdību, bet arī sabiedrību līmeni. Sākot iet šādu ceļu, mēs varam nonākt pie kompromisa — ja sāktos kodolieroču krājumu samazināšana, mēs «atgrieztos nesenā pagātnē», kad šī bruņojuma nebija tik daudz. Patlaban ir svarīgs posms abu valstu attiecībās. Abu valstu attiecības nevar nosaukt par mieru, kaut arī nav kara.

Šeit sapulcējušies daudz abu valstu sabiedrības pārstāvju, un domāju, ka tādas publiskas diplomātijas ceļā arī var panākt daudz divu superlielvalstu attiecību uzlabošana.

— Kā jūs vērtējat tikšanās abu pušu informētību par apspriežamajām problēmām un vienai par otru?

— Mēs viens par otru zinām ārkārtīgi maz. Lai viens otru izzinātu, mums ir jātiekas, jādzird vienam otru. Tad mēs sāksim izzināt arī visas tās psiholoģiskās saknes, kuras var mūs šķirt un kuras var mūs arī vienot. Tauta ar tautu var labi nodibināt kontaktus.

 

Jautājumus uzdeva un atbildes pierakstīja

J. ĪSLĪCIS, E. VEIDEMANE