Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1989)

No Barikadopēdija

Pavisam drīz uzzināsim, kas notiks ar Igaunijas komjaunatni. Tuvojas ziema un līdz ar to arī Igaunijas komjaunatnes kongress. Sākušās rajonu organizāciju konferences. Pirmā notika Igaunijas sirdī — Vīlandē. Līdz šodienai notikušas triju rajonu konferences. Šķiet, mūsu republikas komjaunatnei vairs ilgi nebūs jādzīvo neziņā, bet, no otras puses, — jauniešiem pilnīgi zudusi interese par centrālo organizāciju. Rajonu komjauniešu konferences delegātus vairs neinteresēja pat tas, ka izirst viņu organizācija — pasākuma dalībnieki vienkārši atstāja zāli.

***


Pagājušajā nedēļā Igaunijas Tautas fronte publicēja savu vēlēšanu platformu, kuras ievadā teikts: «Atbilstoši tautas gribai ir jāatgūst sava neatkarība. Pirms pusotra gada izveidojās Igaunijas Tautas fronte. Tagad jau var runāt par jaunu politiskās attīstības pakāpi, kur bez politiskās cīņas nav iespējams realizēt sociāli ekonomiskos un idejiskos mērķus.»

Priekšā stāvošām vēlēšanām ir izšķirīgā nozīme mūsu dzīvē. Mēs jau stāvam uz daudzpartiju sistēmas sliekšņa. Kaut arī vēlēšanu platforma nav izteikti radikāla, tā jau pieļauj politisko kustību diskusiju.

***


Igaunijā jau sen pastāv organizētā noziedzība, bet publiski par to nerunāja. Tagad Iekšlietu ministrija izveidojusi speciālu orgānu cīņai ar to. Organizētas pāris bruņotas operācijas. Tās notika arī pagājušās nedēļas beigās, kad notvēra noziedzniekus, atrada ieročus un krietnas naudas summas.

***


Svētdien Tallinā ieradās leģendārā rokgrupa «Uriah Heep», kas jau divdesmit gadus pazīstama pasaulē. Grupa uzstājās Tallinas pilsētas hallē. Melnajā tirgū biļetes cena bija simt un pat vairāk rubļu. Dzirdēts, ka par iespēju iekļūt koncertā maksāti arī trīs simti rubļu.

Pagājušās nedēļas nogalē Tartu divpadsmito reizi notika festivāls «Tartu rudens», kurā trīs dienās uzstājās 13 jaunās rokgrupas, kas tuvākajā nākotnē jau var pretendēt uz lielo skatuvi.

MARTS RĪKOJA,

kultūras nodaļas korespondents