Kultūras raibumi

No Barikadopēdija

25. janvārī kinovakarā «Diena pirms neatkarības" Zinību namā varējām vērot daļu no pagājušā gada latviešu dokumentālajām filmām, kuras skatītāji nesenajās Kinonama filmu skatēs novērtējuši īpaši atzinīgi. "Diena pirms neatkarības" (režisors — A. Apsītis), «Lībieši" (režisors — A. Freimanis), "Pelnrušķīte" (režisors — T. Margēvičs), «Es dziedāšu par Tevi" (režisors — L. Rage). Cik cerību pilni, gavilējoši un starojoši mēs bijām pagājušā gada maijā, vasarā Dziesmu svētkos. Lai apziņa, ka tādi atkal reiz būsim, palīdz izturēt šajā dienā pirms neatkarības, kurā joprojām dzīvojam…

***

Valsts mākslas muzejā krājas darbi — gleznas, grafikas, tēlniecība, lietišķā māksla — kurus, atsaucoties uz Latvijas Mākslas muzeju apvienības Tautas frontes aicinājumu, mākslinieki — gan profesionāļi, gan Tautas daiļamata meistari — dāvā Rīgas aizstāvjiem. Šīs veltes vienkopus būs skatāmas no 6. līdz 10. februārim izstāžu zālē «Arsenāls", pēc tam tās saņems Rīgas sargi.

***

Daudzi mūsu kinodoķumentālisti pašlaik atrodas Ļeņingradā, kur no 25. līdz 31. janvārim notiek Ļeņingradas otrais starptautiskais dokumentālo filmu festivāls. Tā ietvaros tiek rādīta arī aptuveni trīs stundas garā Andra Slapiņa filmu programma.

***

25. janvārī Vāgnera zālē skanēja Paula Dambja mūzika. Ditas Krenbergas un Jāņa Maļecka atskaņoto «Refleksiju un meditāciju", kā arī kamerkora «Versija" dziedāto psalmu apcerīgā noskaņa iederējās sēru dienas toņos.

***

Mazajā ģildē vairs nesmaržo pēc tējas un sviestmaizēm. 1. februārī ar izdevniecības «Zvaigzne" divdesmit pieciem pastāvēšanas gadiem veltīto vakaru šeit atsāksies tradicionālie kultūras sarīkojumi.

***

Latvijas Nacionālajā teātrī turpinās Paula Putniņa jaunās lugas "Ar Dievu pie zemes" mēģinājumi. Šis darbs uzskatāms par lugas «Ar būdu uz baznīcu" turpinājumu. Pirmizrāde paredzēta februāra sākumā.

***

23. janvārī atsācis darboties arī Mākslas darbinieku nams. Jau notikuši sarīkojumi ciklos «Pa balto plankumu pēdām", «Mākslas vērtības Latvijas dievnamos", "Būt saskaņā ar sevi" un «Muzicē lauku kapelas". Domājot par oficiāli nepasludinātā karastāvokļa pēc iespējas drīzākām beigām, MDN radošās jaunatnes daļa aicina jauniešus uz sarīkojumiem ciklos «Būt saskaņā ar sevi" (nākamā nodarbība 7. februārī) un «Es un Tu jeb ko zini tu par mani un ko par tevi es" (12. februārī). Personības pašizjūta, jūtu īpatnības, bioritmi, pašiedvesma, dvēseliskā harmonija, saskaņas ar sevi, apkārtējo vidi un cilvēkiem meklējumi — jācer, ka drīzumā arī šie jautājumi varēs ieņemt savu vietu mūsu politisko kaislību pārkarsētajos prātos.

***

Atsaucoties uz Lietuvas traģiskajiem notikumiem, Daugavpils teātra darbinieki kopsapulcē pieņēmuši rezolūciju par pakļaušanos vienīgi Latvijas Republikas Augstākajai Padomei un likumīgi izveidotajai valdībai. Latviešu aktieru trupas studenti, atgriezušies no Rīgas barikādēm, kārto eksāmenu sesiju. Krievu trupā notiek Slavomira Mrožeka lugas «Emigranti" mēģinājumi.

***

Savā pilsēta atgriezušies arī jauktais koris «Kaiva", vīru kori «Zītars" un «Liedags", folkloras ansamblis «Laipa" un citi Ventspils mākslinieciskās pašdarbības kolektīvi, kas ne tikai piedalījās Rīgas objektu apsardzē, bet arī dziedāja un spēlēja pilsētas sargiem.

***

Tēlnieku namā pagājušajās nedēļās Rīgas aizstāvji varēja rast ne vien naktsmājas, siltumu un gardas pusdienas, bet arī kaut uz brīdi veldzēties tēlnieka Jāņa Bārdas skulptūru rāmajā garīgumā. Sākot ar 1. februāri, šeit būs skatāma četru jauno tēlnieku — Mākslas akadēmijas pēdējā kursa studentu — darbu izstāde. Jāpiebilst, ka jaunie autori aktīvi piedalījās arī Vecrīgas sargāšanā.

Baiba Kalna