Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1990)

No Barikadopēdija

Pagājušā nedēļa Igaunijā bija ļoti mierīga. Ja skatījāties 9. februāra «Skatienu», tad droši vien atminaties šādu sižetu: sieviete stāstīja, ka kādā armijas pansionātā kopā ar bēgļu ģimenēm no Aizkaukāza republikām dzīvojot arī 39 ģimenes, kas devušās prom no Igaunijas. Šī informācija izskanēja pa visu Savienību. Mūsu korespondenti apņēmās ziņas pārbaudīt, un izrādījās, ka sievietes stāstītais ir salti meli. Kāds bija viņu samācījis, ka tādā veidā viņa varēšot tikt pie sen kārotā dzīvokļa Maskavas apgabalā. Tātad nav nekādu bēgļu, kas būtu devušies prom no Igaunijas un mitinātos armijas pansionātā.

24. februārī notiks Igaunijas kongresa delegātu vēlēšanas, šobrīd par Igaunijas Republikas pilsoņiem reģistrējušies 71% igauņu un 14% citu tautību cilvēku. Tikai 26% igauņu uzskata, ka Igaunijas likteni lems šis kongress. 55% igauņu un 50% cittautībnieku domā, ka nepieciešams referendums. 55% cittautiešu un 37% igauņu ir pārliecināti, ka kongress tikai radīs republikā lielāku spriedzi. 18% cilvēku prāto, ka šim saietam nebūs gandrīz nekādas nozīmes. Paskatīsimies, ko dos 24. februāris. Katrā ziņā šis solis ir uzskatāms par virzīšanos uz neatkarību.

23. februārī Tallinā sāksies republikas Augstākās Padomes sesija. Tajā spriedīs par grozījumiem Konstitūcijas 6. un 7. pantā. Vēl arī par alternatīvo dienestu. Ir tāds viedoklis, ka būvbataljoni nevar aizstāt dienestu, jo tie nav alternatīva — tāpat republikas puišiem būs jābraukā pa Savienības celtniecības vietām. Vienīgais pieņemamais variants ir jaunekļiem nodrošināt darbu Igaunijā.

Pagājušajā svētdienā somi uzdāvināja igauņiem 100 000 Bībeļu. Tā bija velte no Somijas Bībeles biedrības. Naudu šai dāvanai bija saziedojuši arī desmit tūkstoši igauņu, kas dzīvo Somijā.

16. februārī sāka darboties kursi, kuros divus gadus mācīsies nākamie patstāvīgās Igaunijas diplomāti. Pretendēt uz studijām varēja cilvēki, kas nav vecāki par 35 gadiem, kam ir augstākā izglītība un teicamas zināšanas kādā svešvalodā. Pieteicās 282, uz konkursu ieradās 220 cilvēki. Komisija izraudzījās 60 kandidātus, bet pamat grupā uzņēma tikai divdesmit piecus. Viņu vidū ir sešas sievietes. Papildus pieci jaunie cilvēki ieguva tiesības klausīties lekcijas.

Svētdien «Komsomoļskaja pravda» publicēja informāciju, ka Igaunijā pārtikas produktiem paaugstinās cenas. Republikas kaimiņ rajonu iedzīvotāji uztraucoties, ka nu igauņi pirks pārtiku no viņiem un ka tāpēc igauņiem par to būtu jāizsniedz šiem rajoniem materiālā kompensācija. Šādas runas klīst sakarā ar kaimiņu neapmierinātību par Igaunijā jau paaugstinātajām cenām alkoholiskajiem dzērieniem un cigaretēm. Patiešām, Igaunijā domā par cenu paaugstināšanu pārtikas precēm. Bet līdz šim gan nav manīts, ka igauņi iepirktos kaimiņrajonos, drīzāk gan vērota pretēja tendence.

Aizvadītajā piektdienā notika jauno Igaunijas jaunatnes organizāciju pārstāvju sanāksme. 26. februārī paredzēts dibināt Igaunijas Jaunatnes apvienību. Diemžēl jaunieši šai idejai diez kā netic un domā, ka šis bērns dzimis jau nedzīvs.

 

EVE OZA,

speciālkorespondente