Streika hronika

No Barikadopēdija

Vakar pulksten 6 no rīta visā Latvijā pēc LR AP 20. augusta lēmuma bija jāsākas vispārējam beztermiņa streikam, lai paustu Latvijā dzīvojošo tautu attieksmi pret puču, lai varu sagrābušie saprot, ka mēs paši gribam lemt savu likteni.

Streiku labākai organizēšanai un vadīšanai vakar LR AP, LTF, Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība u. c. organizācijas izveidoja LR Koordinācijas padomi darbam vispārējā streika apstākļos, tās tālruņi — 270351, 272442 un 270465.

Informāciju par streiku norises gaitu vakardien saņēmu no Latvijas Brīvo arodbiedrību valdes locekļiem, kuri rīta un pēcpusdienas sēdē iepazīstināja ar iegūto informāciju. Iespējams, ka tā nav pati pilnība, jo sakari ar visu Latviju bija apgrūtināti.

Pulksten 10.17

 • «Sarkanais kvadrāts» sākšot streiku pēcpusdien. (17.00 — Nekā nebija vis! Balsojot uzņēmumā izlemts, ka tas atbalsta parlamenta lēmumu, bet pašreizēja momentā (?!) turpina darbu.)
 • Olainē streiko visi trīs ķīmiskie uzņēmumi, arī to filiāles Rīgā.
 • 10.00 Rīgas vagonu rūpnīcā, Rīgas dīzeļrūpnīcā un Rīgas ķīmiskās mašīnbūves rūpnīcā nekas vēl nav sācies, jo «esot atvestas LR valdības telegrammas — nestreikot». (17.00 viss pa vecam, bet šo akciju sabiedrību administrācija dara visu, lai streiks nesāktos. Vagonu rūpnīcā draudēts visus tos, kas streikos, atbrīvot no darba.)
 • 10.00 celtniecības nozarē streiku pagaidām atbalsta tikai institūts «Pilsētprojekts» (1000 cilvēku). Pamatā — celtnieki vēl nestreiko. 17.00 streiko «Orgtehstroi» (apmēram 200 cilvēku), «Pilsētprojektā» — 860, valsts uzņēmumā «Elektromontāža» — kopumā 1200 cilvēku, arī tās pārvaldes republikā un pat Daugavpilī.
 • 10.00 streiko apmēram 50 procenti vieglās rūpniecības uzņēmumu. «Aurorā», kas daļēji streiko, nestrādājošie organizē tikšanas, iziet ielās. (17.00 streiko «Rīgas Audums» — 100 %, «Astotais Marts», «Venēcija» (bijušais «Pirmais Maijs»), «Pirmaden» strādā tikai cehs, kas ražo preces Vācijai, akciju sabiedrība «Latvija» daļēji nestrādā, piemēram, «Bērnu apģērbos» — visi.
 • Medicīnas darbinieki un viņu autobāžu strādājošie visu dienu nestreikoja.
 • Latvijas kultūras darbinieki streiko (pats redzēju: arī Juris Lejaskalns to aktīvi darīja). Grāmatnīcas nestrādā (17.00 patiešām gandrīz visas bija ciet). Visas tipogrāfijas, kas iespiež presi un citu visnepieciešamāko, ir pie ruļļiem. Pārtikas ražotāji un realizētāji, sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumi strādā. Izlemts, ka rūpniecības preču veikali tiks slēgti (kas vēl nav ciet) dienas gaitā.
 • Pienākusi ziņa, tiesa gan, nepārbaudīta — kavējot mašīnu — desu un gaļas ievedēju — iebraukšanu Rīgā.
 • Elektriķi nestrādā.
 • 10.00 Tramvaju un trolejbusu pārvalde strādā tikai viens depo — trešais (17.00 tāpat).
 • Mēbeļnieku vairākums atbalsta parlamentu. Papīrražotaji, nav pārtraukuši darbu pilnīgi, celulozes un papīrmašīnas strādāšot nepārtrauktā darba procesa dēļ. (17.00 Mēbeļu ražošanas apvienība «Rīga» nestrādā. Un arī 70 % cilvēku tās ražotnēs. Ražošanas apvienībā «Zunda» un «Silava» visi streiko, «Latvijas Bērzā» — 80 %. Slokā apstādināta tikai viena mašīna, Līgatnes papīrfabrikā darbs pārtraukts ap pulksten 12, bet «Latvijas Papīrs» turpinot taisīt bloknotiņus.)
 • Mežu izstrādātāji un mežsaimnieki ir solidāri ar parlamentu un streiko. Sakari ir vāji. Bet ir ziņas, ka streikotāji darot arī kādu vērtīgu darbu — piegādājot malku skolām un slimnīcām.
 • 10.00 visos sakaru objektos, izņemot pastu, ir karavīri. Uz TV torni nosūtīti vairāki cilvēki, kas sekos, lai netiktu bojāta aparatūra. Pasta «vāģi» grūti, bet no Rīgas pa Latviju pasta sūtījumus ir aizveduši.
 • Latvijas zivjsaimniecības darbinieku arodbiedrības republikas komiteja turpretim atbalsta apvērsuma organizētājus un no streika organizēšanas atsakās. Tajā nepiedalīšoties. Tādu papīriņu izplatījis priekšsēdis Novikovs. Taču paziņojums ir nevietā — jo zivjsaimnieki taču bija lūgti strādāt, lai naski tautu ēdinātu ar zivīm. Taču, redziet, vadība grib bučoties ar jauno režīmu.
 • No laukiem informācijas nav. Aizvakar uz visiem novadiem aizauļojuši ziņneši. Šorīt viss būšot zināms. Bet skaidrs, ka visas govis ir izslauktas un raža tiek vākta.
 • 10.00 signāls — streiko Rīgas maizes kombināts(?). Ārprāts! Pēc brīža — atsaukums: tas nav tiesa.
 • Autotransporta bāzes dispečerus terorizējot vadība, jo šoferi atsakās strādāt (un prātīgi dara).
 • Bērnudārzi streikos, bet, ja kāda māmiņa aiz pārpratuma mazuļus būs atvedusi, projām nedzīs.
 • 17.00 streiko trešdaļa autotransporta darbinieku. Visa «Rumbula» nestrādā.
 • 17.00 aviācijā visi strādā un strādās, jo lidojošie objekti ir jāpieņem un jāizlaiž. (Krievijā esot citādi — aviācija arī nelido.) Strādā abas aviācijas kara rūpnīcas.

Secinām: aviatori varētu arī streikot, bet… Autotransporta darbinieku streikam galīgas vienprātības nav, smagās mašīnbūves uzņēmumi diezin vai streikos, nav skaidrības arī par radioelektroniskās rūpniecības uzņēmumiem («Komutators», ELAR, «Alfa» joprojām strādā). Strādājošie varbūt arī daudzviet atteikušies strādāt, bet to nepieļauj vadība. VEFā ir īpašs gadījums.

AP likums par streiku joprojām ir spēkā…

(21. augustā pulksten 22)

 

21. augustā nestreikoja

Guntis Rozenbergs