Padomju Sociālistisko Republiku Savienības Prezidenta Dekrēts par Latvijas PSR Augstākās Padomes Deklarāciju «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu»

No Barikadopēdija
Versija 2013. gada 3. maijs, plkst. 07.55, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)

Latvijas PSR Augstākā Padome 1990. gada 4. maijā pieņēma Deklarāciju «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu». Tajā Latvijas Saeimas 1940. gada 21. jūlija Deklarācija par Latvijas iestāšanos Padomju Sociālistisko Republiku Savienībā pasludināta par spēkā neesošu no pieņemšanas brīža. Vienlaikus runāts par vairāku Latvijas Republikas 1922. gada Satversmes pantu darbības atjaunošanu.

Latvijas PSR Augstākā Padome pieņēmusi minēto Deklarāciju, pārkāpjot PSRS Konstitūcijas 70., 71., 73. un 75. pantu un PSRS 1990. gada 3. aprīļa likumu «Par kārtību, kādā risināmi jautājumi, kas saistīti ar savienotās republikas izstāšanos no PSRS». Tā ir pretrunā ar citu padomju federācijas subjektu, Padomju Sociālistisko Republiku Savienības likumīgajām tiesībām un interesēm. To pieņemot, pārkāpta arī Latvijas PSR Konstitūcija, kas paredz rīkot referendumu par republikas izstāšanos no PSRS.

Balstoties uz PSRS Konstitūcijas 127.(3) panta 1. un 2. punktu, 74. un 173. pantu, nolemju:

pasludināt, ka Latvijas PSR Augstākās Padomes 1990. gada 4. maija Deklarācijai «Par Latvijas Republikas neatkarības atjaunošanu» nav juridiska spēka no tās pieņemšanas brīža.

 

Padomju Sociālistisko Republiku Savienības Prezidents

M. GORBAČOVS

Maskavā, Kremlī

1990. gada 14. maijā