PSRS

No Barikadopēdija
Versija 2014. gada 2. aprīlis, plkst. 19.17, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)

Mihaila Gorbačova paziņojums

PSKP CK sekretariāts un politbirojs nevērsās pret valsts apvērsumu, centrālā komiteja neieņēma kategorisku nostāju, lai nosodītu un pretotos tam, necēla komunistus cīņai pret konstitucionālās likumības pārkāpumiem. Sazvērnieku vidū bija partijas vadības locekļi, vairākas partijas komitejas un masu informācijas līdzekļi atbalstīja valsts noziedznieku rīcību. (..) Šajā situācijā PSKP centrālajai komitejai jāpieņem grūtais, bet godīgais lēmums par pašlikvidēšanos. Republiku komunistisko partiju un vietējo partijas organizāciju likteni noteiks tās pašas.

Uzskatu par neiespējamu turpmāk pildīt PSKP CK ģenerālsekretāra funkcijas un nolieku attiecīgās pilnvaras. (..)

M. Gorbačovs

 

Mihaila Gorbačova dekrēti

PSRS prezidents Mihails Gorbačovs 24. augustā izdevis dekrētu par Padomju Savienības komunistiskās partijas īpašumu. Tajā teikts: «Tautas deputātu padomēm pārņemt savā apsardzībā PSKP īpašumu. Tā turpmākas izmantošanas jautājumi jārisina stingrā saskaņā ar PSRS un republiku likumiem par īpašumu un sabiedriskajām apvienībām.»

Dekrētā «Par politisko partiju un politisko kustību darbības izbeigšanu PSRS bruņotajos spēkos, tiesību aizsardzības orgānos un valsts aparātā» teikts: «Izbeigt politisko partiju un politisko kustību darbību PSRS bruņotajos spēkos, PSRS Iekšlietu ministrijā, PSRS Valsts drošības komitejā, citos tiesību aizsardzību orgānos, dzelzceļa karaspēkā un visos citos karaspēka formējumos, un valsts aparāta orgānos. Politisko partiju un politisko kustību biedri realizē savas konstitucionālās tiesības piedalīties politiskajā darbībā ārpus šo orgānu ietvariem un no darba brīvajā laikā.»

 

PSKP terors Baku

Azerbaidžānas Tautas frontes nedēļas laikraksta «Azadlig» («Brīvība») redakcija aicinājusi visas Padomju Savienības un pasaules informācijas aģentūras un preses izdevumus vērst sabiedrības uzmanību uz demokrātisko brīvību apspiešanu Azerbaidžānā. Nu jau pusotru gadu, izmantodama ārkārtējā stāvokļa noteikšanu Baku, republikas komunistiskā vadība slīpē tieši to pārvaldes modeli, kuru tā sauktā VĀSK mēģināja ieviest visā valstī.

 

 

Anatolijs Lukjanovs demisionējis

Līdzšinējo PSRS AP priekšsēdētāju dēvē  par apvērsuma galveno ideologu. Pats Lukjanovs nopratināšanā savu vainu pagaidām noliedz. Savukārt PSRS prezidents M. Gorbačovs izteicies, ka viņš netic Lukjanovam. 26. augusta rītā A. Lukjanovs paziņojis par atkāpšanos no PSRS AP priekšsēdētāja amata.

 

 

PSRS Augstākās Padomes ārkārtas sesijā

nolemts PSRS tautas deputātu ārkārtas kongresu sasaukt 2. septembrī.