Nolaupīšana rīta pusē

No Barikadopēdija
Versija 2015. gada 17. marts, plkst. 15.06, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)

Nezināmu iemeslu dēļ 19. jūnijā no Rīgas tika aizvests 23 gadus vecais latviešu izcelsmes ASV pilsonis Ivars Embrekts.

«Šāda rīcība atgādina 40. gadu deportācijas, kad bez brīdinājuma un vietējo varas orgānu ziņas naktīs pazuda cilvēki,» teica LR AP priekšsēdētāja pirmais vietnieks D. Īvāns.

19. jūnijā pulksten 7 no rīta dzīvoklī, kurā bija apmeties Ivars Embrekts, ieradās divi cilvēki no VDK, lika sakravāt mantas un doties viņiem līdzi. Pagalmā to filmēja vēl trešais cilvēks.

VDK priekšsēdētājs E. Johansons pa tālruni D. Īvānam paskaidroja, ka VDK darbinieki bijuši tikai izpildītāji, bet rīkojumu viņiem devusi vīzu daļa, kurai parasti tamlīdzīgas prasības izvirzot PSRS Ārlietu ministrija.

Patlaban nav zināms, kur atrodas Ivars Embrekts. E. Johansons teicis, ka viņš esot ceļā uz savu mītnes zemi. Savukārt vīzu daļas priekšnieka vietniekam J. Vidžupam par šādu rīkojumu nekas nav zināms. Bez tam, ja ārzemju pilsoņi izdarījuši kādu vizu pārkāpumu, viņi vispirms tiek brīdināti.

LR prokurors V. Daukšis D. Īvānam teicis, ka bez prokurora sankcijas šādi ierasties privātpersonas dzīvoklī neviens nav tiesīgs. Dīvaina liekas arī E. Johansona piebilde, ka I. Embrekts it kā iepriekš esot atlaists no darba LR Ārlietu ministrijā. Jāpiezīmē, ka I. Embrekts nekur nav bijis pieņemts darbā. Viņš palīdzēja ĀM un AP preses centram, veicot kvalificētu tulkošanu.

D. Īvāns izteicis bažas, jo tas nav pirmais šāda veida gadījums. Pirms neilga laika Rīgas lidostā tika aizturēts Austrālijas pilsonis J. Ritenis un piespiests atgriezties mītnes zemē. Aprīļa beigās analoģiski izrīkojās ar VFR pilsoni E. Levitu, pirms divām nedēļām Tallinā — ar V. Hāfu, kas bija plānojis ierasties Latvijā, īpaši jāuzsver, ka viņi visi bija saņēmuši PSRS vīzas.

«LR AP gaida paskaidrojumus no VDK,» teica D. Īvāns. Vēl joprojām mums nav zināms, kādus pārkāpumus pret LR izdarījuši šie cilvēki. ASV konsuls Ļeņingradā Duglass Veiks paziņojis LR Ārlietu ministrijai, ka no ASV puses tiks izteikts stingrs protests PSRS valdībai.

 

LR AP preses centrs