Vai Rumānijas variants?

No Barikadopēdija

Pučisti bankrotējuši, un tā, kā pirms 19. augusta, nebūs vairs nekur. Arī Latvijā. Kā notikumi risināsies turpmāk? Kādas ir versijas par apvērsuma scenāriju?

Tautas frontes politiskās komitejas vadītājs Uldis Augstkalns:

— Šodien, 22. augustā, varam apgalvot, ka noziedzīgās huntas organizētais apvērsums gan Padomju Savienībā, gan citās republikās ir izgāzies. Runājot par to, kā vērtēt šo apvērsumu, par blakus apstākļiem, paša Gorbačova vietu šajos notikumos, es gribētu būt piesardzīgs. Vai tam visam nav līdzība ar Rumānijā notikušo «revolūciju», to rādīs nākotne un vispirms jau attieksme pret puča organizētājiem Maskavā. Versijas var būt dažādas — piemēram, vai padomju cilvēks, arī Savienības militārā vadība, ir jau tik tālu degradējusies, ka nav spējīga noorganizēt valstī pat apvērsumu; otra versija, kā jau teicu, ir līdzība Rumānijas notikumiem. Vēl viens variants — Gorbačovs ļāva atklātībā parādīties konservatīvajiem spēkiem. Pēc principa: ķeriet zagli.

Ko mēs esam ieguvuši? Pilnīgu tautas atmodu visā impērijā. Baltijā procesus, kas tagad notiek Krievijā, esam pārdzīvojuši. Notikumi attīstījušies tik tālu, ka cilvēki savienībā ir gatavi ziedot savu dzīvību brīvības un demokrātijas vārdā. Tāpēc līdzīgi apvērsumi turpmāk, liekas, ir lemti neveiksmei. Šo procesu neatgriezeniskums savienībā, manuprāt, ir pārliecinošs.

Latvijā pučs paātrināja mūsu virzību uz neatkarību. Augstākās Padomes deklarācija par valstiskā statusa maiņu nāca pašā pēdējā brīdī. Tā ir nodrošinājusi visus juridiskos pamatus LR atjaunošanai. Arī attiecības ar pasauli turpmāk tiks veidotas pavisam citādi. Nevienam vairs nav šaubu, ka Baltijā netiek risināts PSRS iekšējais jautājums. Arī ar Krieviju Latvijai nu būs citādas — jau starpvalstu sarunas, kurās piedalīsies neatkarīgi partneri, vairs nevar būt runa par kaut kādām konsultācijām ar savienību un līdzīgiem farsiem.

Manuprāt, nākamais solis ir konkrētu likumprojektu izstrāde. Vispirms LR pilsonības atjaunošana tiem, kuri bija LR pilsoņi līdz 1940. gada 17. jūnijam, un viņu pēcnācējiem. Pēc tam jāveido LR iedzīvotāju reģistrs, kas nepieciešams arī Saeimas vēlēšanām.

Turpmāk vajadzīga konsekventa un mērķtiecīga mūsu Augstākās Padomes  rīcība, pieņemot svarīgākos lēmumus. Laiks strādā mūsu labā, bet tas ir jāizmanto, lai rīkotos. Ir jāsauc pie atbildības visi ārkārtējā stāvokļa komitejas atbalstītāji. Vakar vakarā (21. augustā) LTF valde pieņēma savu paziņojumu, ar kuru tā vērsās pie Augstākās Padomes un Latvijas tautas saukt pie atbildības tās sabiedriski politiskās organizācijas, kas bijušas iesaistītas vai atbalstījušas šo apvērsumu. Galavārdu, protams, varēs teikt tiesa. Latvijas kompartijas līdzdalība pučā nav apstrīdama. Tam pamats ir paša Rubika izteikumi, kā arī kompartijas parakstītie uzsaukumi par atbalstu nekonstitucionālajai ārkārtējā stāvokļa komitejai. Manuprāt, kompartijās rīcība jāvērtē daudz plašāk — gan saistībā ar janvāra notikumiem, gan vēsturiski, analizējot visus kaitējumus republikai un latviešu tautai okupācijas gados.

 

Uzklausījusi

M. Miķelsone