Ko tie mūsu kaimiņ' dar'? (Igaunija, 1989)

No Barikadopēdija
Versija 2016. gada 1. decembris, plkst. 10.09, kādu to atstāja Andrejs (Diskusija | devums)
(izmaiņas) ← Senāka versija | skatīt pašreizējo versiju (izmaiņas) | Jaunāka versija → (izmaiņas)

Ziemassvētkus svinēja visa Igaunija. Daudzos uzņēmumos un iestādēs bija brīvas divas dienas — 25. un 26. decembris. Ziemassvētkos Tallinas Rātslaukumā tautu uzrunāja valdības pārstāvji, arī Igaunijas prezidents Arnolds Rītels. Laukumā dega uguns. No tās aizdedzināja lāpas, kas tika aizvestas uz daudziem Igaunijas rajoniem, un katrs no šīs kopīgās uguns varēja aizdedzināt sveci savas mājas eglītei.

Kad Romas pāvests Jānis Pāvils II apsveica tautas Ziemassvētkos, pirmo reizi mesā skanēja arī igauņu valoda.

***

21. decembrī savu darbu pārtrauca arodbiedrību konference. Igaunijas Centrālā arodbiedrību padome beidza pastāvēt, un 28. februārī tiks likvidēts tās aparāts. Pēc pilsoņu ierosmes veidosies jaunas, patstāvīgas sabiedriskas arodbiedrības orgāns. Uz jauniem pamatiem 1990. gada 12. aprīlī izveidos Centrālo arodbiedrību savienību un pieņems jaunus statūtus.

***

Igaunijas mākslinieki uzaicināti piedalīties izsludinātajā Igaunijas naudaszīmju skiču konkursā. Iecerētā naudas sistēma: monētas — 5, 10, 25, 50 centi, viena krona; papīrnauda — 1, 5, 10, 25, 50 un 100 kronas. Ierosināts pārskatīt arī divdesmitajos un trīsdesmitajos gados izstrādātos naudaszīmju motīvus, kuru autors ir pazīstamais igauņu grafiķis Eduards Viralts.

***

27. decembrī savā Augstākās Padomes sesijā bija pulcējušies arī Igaunijas deputāti. Pēc Edgara Savisāra vadītā Valsts plāna komitejas priekšlikuma valsts plānu nākamajam gadam nepieņēma, bet piedāvāja tikai perspektīvos attīstības virzienus. Līdz šim nav apstiprināts arī valsts budžets. Ir priekšlikums valsts budžetu pieņemt tikai 1990. gada pirmajam ceturksnim.

Sesijā bija vairāki strīda jautājumi, arī par cenu noteikšanu, paredzot paaugstināt cenas alkohola dzērieniem un tabakas izstrādājumiem, bet nepaaugstinot lauksaimniecības preču iepirkuma cenas.

Paredzēts palielināt sociālās sfēras darbinieku algas, lai medicīnas, kultūras darbiniekiem tās būtu vienā līmenī ar rūpniecībā strādājošo algām — no 290 līdz 300 rubļiem.

***

Uz Igaunijas robežas izveidoti kontrolposteņi, kas uz Tallinas— Ļeņingradas un Tallinas—Rīgas šosejas pārbauda automašīnas. Jau atklāti vairāki gadījumi, kad lielā ap jomā no republikas mēģināts izvest deficītpreces. Šo posteņu skaits uz Igaunijas robežas tiks palielināts. Operatīvās vienības darbojas arī starppilsētu vilcienos.

***

Ar Somiju noslēgts līgums par restorāna «Vecais Tomass» celtniecību Helsinkos. Restorāna interjeru veidos igauņu mākslinieki. Tas būs idents Igaunijā populārajam restorānam ar tādu pašu nosaukumu.

***

No 21. līdz 23. decembrim tautsaimniecības izstādē notika kooperatīvu organizētais Ziemassvētku gadatirgus, kas ar kvalitatīvo produkciju pārsteidza daudzus gadatirgus apmeklētājus. Daudzi izstrādājumi bija acīm redzami labāki par valsts uzņēmumu piedāvāto produkciju.

***

Ar nākamā gada 1. janvāri Igaunijas televīzijas programmā vairs neiekļaus Centrālās televīzijas informatīvo programmu «Laiks».

 

 

 

MARKO KADANIKS,

ekonomikas nodaļas korespondents